Wentylacja hybrydowa to stosunkowo nowe rozwiązanie, które łączy w sobie zalety klasycznej wentylacji grawitacyjnej oraz mechanicznej. System jest szczególnie polecany do obiektów mieszkalnych, w których naturalny obieg powietrza okazuje się niewystarczający do zapewnienia komfortu domownikom. W niniejszym tekście tłumaczymy zasadę działania wentylacji hybrydowej i przedstawiamy najważniejsze korzyści wynikające z jej użytkowania.
Dlaczego wentylacja grawitacyjna nie jest dobrym systemem?
Powietrze napływające do wnętrza domu lub mieszkania stopniowo się zużywa – odpowiada za to dwutlenek węgla wydychany przez użytkowników danych pomieszczeń oraz substancje emitowane przez meble czy materiały wykończeniowe. Wszelkie zanieczyszczenia w połączeniu z podwyższoną wilgotnością mogą mieć negatywny wpływ zarówno na zdrowie i samopoczucie mieszkańców, jak też stan techniczny samego obiektu. Właśnie dlatego w każdym budynku należy zadbać o odpowiedni system wentylacyjny, który zapewni optymalną wymianę zużytego powietrza na świeże.
Jeszcze do niedawna najpowszechniejszym wyborem były systemy grawitacyjne, jednak dziś coraz więcej konsumentów zamienia je na skuteczniejsze instalacje. Powód? Działanie wentylacji grawitacyjnej jest uzależnione od nieprzewidywalnych warunków pogodowych – użytkownik nie tylko nie jest w stanie sterować intensywnością wymiany powietrza, ale jest również narażony na całkowite ustanie pracy systemu (dochodzi do tego wówczas, gdy różnica ciśnień pomiędzy wnętrzem budynku a jego otoczeniem jest zbyt mała). Właściciele wentylacji grawitacyjnej są więc zmuszeni do posiłkowania się wietrzeniem, które w sezonie grzewczym doprowadza do znacznych strat ciepła.
Jeżeli w danym obiekcie wentylacja grawitacyjna nie spełnia należycie swojej roli, to można z powodzeniem wykorzystać jej poszczególne elementy (m.in. nawiewniki czy kominy wentylacyjne) do stworzenia systemu wentylacji hybrydowej. Taka instalacja pracuje naprzemiennie w sposób naturalny oraz wspomagany mechanicznie, zapewniając nieprzerwany obieg powietrza wewnątrz budynku.
Zasada działania systemów hybrydowych
Wentylacja hybrydowa w swoim podstawowym ujęciu działa dokładnie tak samo, jak instalacja grawitacyjna. Najpierw świeże powietrze zewnętrzne dostaje się do budynku za pośrednictwem nawiewników lub nieszczelności w stolarce, a następnie przemieszcza się w kierunku tzw. kanałów wywiewnych, które są najczęściej ulokowane w kuchni, łazience, toalecie lub pomieszczeniach gospodarczych bez okien. Wydostający się podmuch wytwarza podciśnienie, które zasysa kolejną porcję powietrza, dzięki czemu cały proces może zacząć się od nowa. Kiedy naturalna wymiana zostaje zaburzona, wentylacja uruchamia moduł mechaniczny.
W celu zapewnienia optymalnego ciągu w razie wystąpienia niesprzyjających warunków atmosferycznych, w kominie wentylacyjnym należy zamontować specjalną turbinę, zwaną nasadą hybrydową. Ten element wykorzystuje energię wiatru do wytwarzania podciśnienia, które pozwala usuwać zużyte powietrze z wnętrza domostwa. Nasada może jednak działać nawet wówczas, gdy przestaje wiać – za obracanie turbiny odpowiada niewielki silnik elektryczny, który w zależności od modelu jest zasilany bezpośrednio z sieci lub panelu solarnego. Jednostka napędowa służy również do zmniejszenia prędkości obrotowej przy zbyt silnym wietrze.
Aby wentylacja hybrydowa zapewniała sprawną wymianę powietrza, konieczne jest też zastosowanie elementów sterujących, które zajmą się kontrolowaniem turbiny. Układ sterowania odpowiada za stałe monitorowanie warunków zewnętrznych oraz parametrów pracy samej instalacji wentylacyjnej. Zebrane informacje są następnie przekazywane do czujników, które w razie potrzeby automatycznie przełączają tryb pracy systemu z naturalnego na mechaniczny i odwrotnie – dodaje specjalista reprezentujący firmę Waso Klim, która zajmuje się montażem, serwisem oraz naprawą wentylacji hybrydowej.
Jakie są zalety wentylacji hybrydowej?
Wentylacja hybrydowa cechuje się wysoką skutecznością i nie jest uzależniona od zmiennych warunków pogodowych. W praktyce oznacza to, że system jest w stanie zawsze zapewnić optymalną wymianę powietrza, a użytkownicy nie są narażeni na przerwy w działaniu instalacji (nasady hybrydowe mogą działać nawet w czasie awarii prądu).
Koszt stworzenia wentylacji hybrydowej jest znacznie niższy niż w przypadku układu mechaniczno-wywiewnego. W wielu obiektach znajdują się już wszystkie wymagane elementy konstrukcyjne, takie jak m.in. nawiewniki czy kominy wentylacyjne, więc konieczny jest tylko zakup kanałów wywiewnych i nawiewnych oraz nasad.
Co więcej, odgłosy emitowane przez instalację hybrydową wcale nie są uciążliwe dla domowników – silnik znajduje się bowiem ponad dachem, a do tego ma stosunkowo niewielką moc (przekłada się to również na znacznie mniejsze zużycie prądu w porównaniu do klasycznych wentylatorów).
Kilka słów o właściwej konserwacji systemu
Wentylacja hybrydowa wymaga okresowych przeglądów – takie działania pozwolą wykryć wszelkie nieprawidłowości w jej działaniu oraz zdiagnozować ewentualne usterki, które z czasem mogłyby przerodzić się w poważniejsze awarie. Zgodnie z prawem, wykwalifikowany serwisant powinien dokładnie sprawdzić oraz wyczyścić poszczególne elementy instalacji przynajmniej raz w roku. Mowa tutaj o m.in. nawiewnikach, stabilizatorach oraz kanałach i kominach wentylacyjnych.
Szczególną uwagę należy zwrócić jednak na nasadę hybrydową, ponieważ to właśnie ten element jest narażony na największe przeciążenia. Turbina pracuje nieprzerwanie przez wiele lat – bez względu na to, czy napędza ją energia elektryczna czy siły przyrody. Co więcej, część bez przerwy doświadcza ekstremalnych czynników zewnętrznych, takich jak deszcz, śnieg, mróz czy upał.