Nowoczesne obiekty budowane są w taki sposób, aby zmniejszyć utratę ciepła, a tym samym obniżyć rachunki za prąd. Jeszcze do niedawna najczęściej wykorzystywanymi materiałami był styropian i wełna, natomiast obecnie bardzo popularne są płyty z poliuretanu.
Nowoczesne izolacje cieplne
Płyta termoizolacyjna przydaje się przede wszystkim do budowy energooszczędnych domów i innych budynków, w których inwestorom zależy na jak najmniejszej utracie ciepła. Warto zaznaczyć, że do klasycznych materiałów izolacyjnych, z których powstawały płyty warstwowe, można zaliczyć płyty wiórowo-cementowe, a także styropian oraz wełnę mineralną. Ten ostatni materiał przeznaczony jest przede wszystkim do budynków, które mają być odporne na ogień i wysokie temperatury. Nowoczesne izolacje cieplne wykonane są z poliuretanu (PIR), który jest jednym z najlepszych materiałów termoizolacyjnych i gwarantuje dobre wyniki energetyczne przez długie lata. Płyty termoizolacyjne wykonane z poliuretanu mają uniwersalne zastosowanie, ponieważ mogą być montowane zarówno na dachach płaskich, jak i ścianach, posadzkach i skośnych dachach. Wśród najważniejszych cech charakterystycznych takich płyt termoizolacyjnych można wymienić:
- trwałość,
- wysoką wytrzymałość na ściskanie oraz uszkodzenia (mogą wytrzymać nawet 12 ton),
- lekkość, co ma szczególne znaczenie w przypadku konstrukcji dachowych.
Dodatkowo płyty PIR spełniają wszelkie regulacje wprowadzone przez Unię Europejską w zakresie dociepleń budynków. Niski współczynnik przewodzenia ciepła sprawia, że płyty termoizolacyjne PIR świetnie spełniają swoją funkcję i przyczyniają się do energooszczędności budynków. Co więcej, charakteryzują się niskim poziomem nasiąkliwości oraz dobrymi właściwościami mechanicznymi. Płyty termoizolacyjne można stosować do ociepleń dachów i stropów, a także do poddaszy, ścian, tarasów oraz piwnic.
Płyty termoizolacyjne do obiektów inwentarskich
Płyty termoizolacyjne takie jak Thermano Agro są przeznaczone przede wszystkim do obiektów inwentarskich, takich jak kurniki, obory czy chlewnie. Ich rdzeń jest wykonany z pianki PIR, która ma doskonałe właściwości termoizolacyjne, a dodatkowo jest bezpieczna dla ludzi i zwierząt. Do najważniejszych korzyści hodowlanych związanych z użyciem takich płyt termoizolacyjnych można zaliczyć:
- wysoką produktywność oraz rentowność z chowu zwierząt,
- możliwość dłuższego okresu przechowywania plonów,
- niższe wahania temperatury w ciągu doby,
- eliminację tzw. stresu cieplnego w okresie letnim,
- stabilne przyrosty masy zwierząt,
- mniejszą liczbę zachorowań.
Z uwagi na fakt, że płyty termoizolacyjne PIR znajdują zastosowanie nie tylko w przypadku budynków energooszczędnych, ale także obiektów inwentarskich i hodowlanych, można stwierdzić, że jest to materiał bardzo uniwersalny.