W przypadku budowy dużego domu typu rezydencja należy spełnić takie same warunki, jak w przypadku domu o mniejszej powierzchni użytkowej. Trzeba upewnić się, że w MPZP nie ma zapisów, które uniemożliwiałyby postawienie na danej działce dużego domu kilkukondygnacyjnego. Zawsze zatem należy wybrać działkę o odpowiedniej powierzchni użytkowej. Na co należy jeszcze zwrócić uwagę i jak przygotować się do budowy dużego domu?
Wybór projektu budowlanego ma znaczenie
Na pewno trzeba wybrać odpowiedni projekt dużego domu, taki który będzie inwestorowi odpowiadał w 100%, choć oczywiście możliwa jest jego adaptacja w pewnym zakresie. Generalnie jednak do wyboru są nie tylko projekty gotowe, ale również tworzone od podstaw. Oczywiście wybór gotowego czy adaptowanego projektu może przyspieszyć tempo załatwiania formalności i w rezultacie można szybciej zabrać się za budowę domu. Przed wyborem projektu domu koniecznie trzeba sprawdzić Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego lub warunki zabudowy, gdy dana działka nie jest objęta MPZP. Warto wiedzieć, że sąsiadujące ze sobą budynki powinny mieć tę samą wysokość. MPZP określa też umiejscowienie budynku względem granic działki i innych zabudowań, dopuszczalną liczbę kondygnacji, kąt nachylenia dachu czy nawet rodzaj jego pokrycia. MPZP może narzucać nawet styl w jakim może powstać budynek czy jego kolorystykę, zatem koniecznie należy to sprawdzić.
Gdy już to ma się za sobą, to można wybrać projekt, biorąc pod uwagę także własne preferencje co do ilości czy rozmieszczenia pomieszczeń i oczywiście estetyki budynku. Wysokiej jakości gotowe projekty znajdziecie na stronie: https://new-house.com.pl/projekty-domow. Trzeba wziąć też pod uwagę koszty eksploatacji danego budynku, czyli koszt poszczególnych mediów i ogrzewania. W przypadku dużego domu wręcz wskazane jest stworzenie budynku energooszczędnego lub pasywnego, bo dzięki temu można zredukować koszty. Ekologiczne źródło ciepła czy fotowoltaika to w tym przypadku właściwie must have. Ta ostatnia może być zainstalowana po oddaniu budynku do użytku, ale na pewno sama instalacja elektryczna powinna być przygotowana pod fotowoltaikę, a ponadto istotne znaczenie ma przygotowanie odpowiedniej konstrukcji dachu. W czasie przygotowywania projektu można już załatwić formalności z dostawcami mediów czy sporządzić mapę do celów projektowych. Te elementy są konieczne do uzyskania pozwolenia na budowę. Trzeba jeszcze oczywiście wybrać odpowiednią firmę budowlaną i kierownika budowy. Szukając projektu domu w stylu rezydencji, warto sprawdzić ofertę na stronie: https://new-house.com.pl/rezydencje#gotowe-projekty.
Czym kierować się przy wyborze firmy budowlanej?
Na pewno istotne znaczenie ma doświadczenie firmy budowlanej w budowaniu domów typu rezydencja. Jak wiadomo budowa dużych domów wiąże się z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii. W takim domu znajdują się dodatkowe pomieszczenia takie jak choćby biblioteka, sala kinowa czy basen. Oczywiście to tylko przykłady. Istotne znaczenie ma również kompleksowość usług, jeśli firma budowlana jest w stanie pomóc od etapu zakupu działki, przez formalności aż na wykonaniu projektu i budowie domu kończąc, to można skrócić czas realizacji. Warto zwrócić też uwagę na opinie o danej firmie budowlanej. Wykonywanie prac według harmonogramu bez opóźnień i szybkie rozwiązywanie ewentualnych problemów ma tutaj znaczenie. Jeżeli jesteście zainteresowani budową domu typu rezydencja o powierzchni powyżej 300, a nawet powyżej 700 m2, to ciekawe projekty zarówno w klasycznym, jak i nowoczesnym stylu znajdziecie na stronie: https://new-house.com.pl/rezydencje#budowa-rezydencji. Co ważne, sprawdzicie koszty budowy zarówno do stanu deweloperskiego, jak i pod klucz.