Odpowiednie zabezpieczenie miejsca, na którym ma stanąć jakiś budynek lub w środku budynku zalicza także ogrodzenie budowy. Jeśli nie mamy w planach wykonania końcowego ogrodzenia naszego miejscu budowy, możemy umieścić tymczasowe ogrodzenie bezpieczeństwa na terenie placu budowy oraz w środku budynku. Jednak są inwestorzy, którzy już na samym początku decydują się na budowę stałego ogrodzenia. Na zewnątrz według prawa budowlanego bez zgody nie możemy postawić na terenie ogrodzenia, które przekracza 2 metry.
Wygrodzenie docelowe oraz ogrodzenie tymczasowe – jeżeli chcemy postawić ogrodzenie tymczasowe na dużej działce, możemy ogrodzić same miejsce budowy, nie trzeba wtedy grodzić całego terenu. Natomiast ogrodzenie docelowe musi objąć całą działkę, więc jego wykonanie musi być wtedy wyprzedzone dokładnymi wytycznymi. Jednak negatywem tej drogi może być ryzyko zniszczenia ogrodzenia w trakcie budowy, dlatego może się ono sprawdzić najlepiej w przypadku dużych terenów budowy, które zapewnią płynne przemieszczanie się pracowników budowy pojazdami oraz maszynami budowlanymi.
Wygrodzenie terenu budowy – właściwe ogrodzenie terenu budowy można zrobić dzięki odpowiednim panelom, takich jak na przykład: panele ażurowe, modułowe, blachy trapezowe, czy z siatek, które są łatwe do montażu i demontażu. Dobrym rozwiązaniem jest też ogrodzenie, które możemy przerobić aby służyło za bramę, dzięki temu każdy pojazd lub maszyna będzie mógł bez problemu wjechać na plac budowy.
Właściciel firmy będący osobą odpowiedzialną za plac budowy musi zapewnić pracownikom:
- ochronę zdrowia
- bezpieczeństwo
- odpowiedni projekt budowlany
- odpowiedni strój roboczy, narzędzia i maszyny
- przygotowanie i zagospodarowanie terenu budowy
- zorganizowanie budowy.
Wygrodzenie terenu wewnątrz i zewnątrz jest oczywiście obowiązkowe. Przede wszystkim uniemożliwi osobom nieupoważnionym wejście na teren budowy, dzięki czemu ochroni je przed wypadkami, ale także zapobiegnie przed zniszczeniem lub kradzieżą przedmiotów lub maszyn pozostawionych na budowie bez nadzoru robotnika. Osobą odpowiedzialną za postawienie ogrodzenia bezpieczeństwa jest kierownik budowy, gdzie w jego interesie pozostaje zlecić odpowiedniej osobie wykonanie tego ogrodzenia.
Wygrodzenie terenu budowy a prawo – na ogrodzenie terenu budowy nie jest wymagana zgoda, ale warto zgłosić to odpowiedniej instytucji. Jest też opcja pozyskania z urzędu oświadczenia o braku podstaw do wzniesienia sprzeciwu, dzięki czemu można od razu rozpocząć budowę. Sprzeciw do oświadczenia może jednak wystąpić, gdy ogrodzenie naruszy zasady planu użytkowania obszaru.
Gdy wystąpi zagrożenie ludzi lub czyjegoś mienia na przykład może ograniczyć widoczność, wtedy kierownik budowy będzie miał obowiązek do dążenia do uzyskania zezwolenia na budowę.
Montaż ogrodzenia – ogrodzenia budowy muszą spełniać odpowiednie wymogi , to znaczy musi być szybki w montażu i demontażu. Mogą służyć nawet do wieloletniego użytku. Wykonane z paneli muszą zostać mocno przymocowane.