Balustrady ze stali nierdzewnej – dobry wybór?

Wnętrze tradycyjne czy nowoczesne? Balustrady ze stali nierdzewnej, dzięki swojemu wyglądowi i różnorodności, wkomponują się w każdą przestrzeń. Dzięki nim schody mogą albo stać się wyróżniającym elementem przestrzeni albo dyskretnie je uzupełnić. Do tego zapewnią bezpieczeństwo i ułatwią poruszanie się po schodach.

Jeżeli schody mają więcej niż 50 cm – wg polskiego prawa – muszą posiadać balustradę. W przypadku domów jednorodzinnych – warunek ten musi być spełniony powyżej 1 m wysokości. Balustrady mogą występować w różnych wariantach:

  • pełna – pełniąca rolę ścianki, stosowana zwłaszcza w domach z małymi dziećmi;
  • kurtynowa – w odróżnieniu od balustrady pełnej, nie przysłania schodów całkowicie. Sięga niewiele ponad poziom ich biegu;
  • ażurowa – stworzona ze słupków, poręczy i ażurowych elementów w pionie lub poziomie, które przyciągają wzrok swoją formą.

Poręcze balustrady powinny stanowić stylowe jej uzupełnienie – ich kształt może być prosty lub bardziej finezyjny, np. kwadratowy. Profile, z których przygotowywane są poręcze, muszą umożliwiać stabilne oparcie dłoni, dlatego dobrze, aby miały kształt okrągły lub półokrągły.

Polacy wybierają najczęściej rozwiązania nowoczesne, stąd tak duża popularność balustrad nierdzewnych. Co wyróżnia je na tle pozostałych?

Trwałość

Największą zaletą balustrad nierdzewnych jest ich wytrzymałość – niestraszne im mechaniczne uszkodzenia i korozja, dlatego są tak częstym wyborem w przypadku balustrad balkonowych, tarasów i schodów zewnętrznych, gdzie warunki atmosferyczne niszczą każde mniej wytrzymałe konstrukcje. Stal jest więc najlepszym wyborem dla osób, które wymagają solidności wykonania i żywotności materiału.

Możliwość aranżacji

Wzory i kolory, w jakich występują balustrady nierdzewne, umożliwiają nieskończoną ilość kombinacji. Błyszczące, satynowe, szlifowane – w każdej odsłonie taka balustrada będzie prezentować się elegancko. Stal nierdzewną połączymy zarówno ze szkłem, jak i drewnem, co sprawdzi się zwłaszcza, gdy marzą nam się gustowne balustrady balkonowe. Balustrady ze stali nierdzewnej dobrze komponują się również z kamieniem i płytkami ceramicznymi.

Cena

Balustrady z nierdzewki nie są co prawda najtańszym rozwiązaniem, ale wykonane prawidłowo, będą służyć nam przez wiele lat. Budżetowe rozwiązania mogą wymagać z czasem kosztownych remontów i poprawek, a do tego nie wyglądają tak, jak balustrady nierdzewne. Tańsze opcje istnieją na rynku, ale to stal pozostaje na podium wśród materiałów eleganckich, trwałych i dających wiele możliwości aranżacyjnych.

Balustrady ze stali nierdzewnej – odpowiednio dobrane i profesjonalnie wykonane – będą uzupełnieniem każdego wnętrza i posłużą przez wiele lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *