Balustrada schodowa – jaką wybrać?

Balustrada pełni przede wszystkim rolę ochronną. Może być pełna, ażurowa lub kurtynowa. Typ balustrady należy dobrać do rodzaju schodów i aranżacji całego pomieszczenia. Zgodnie z przepisami, balustrada musi pojawić się, jeśli schody mają wysokość większą niż 50 cm i są odkryte z jednej lub dwóch stron. Balustrada powinna mieć wysokość minimum 90 cm. Jeśli schody są ograniczone ścianami, wystarczy poręcz.

Balustrada pełna

Balustrada na schody pełna w pewnym stopniu przeslania bieg schodów. Świetnie sprawdza się w domu, gdzie są małe dzieci. Balustrada tego typu przypomina ściankę, więc nie ma możliwości wspinania się na poręcz. Wewnątrz konstrukcji balustrady można poprowadzić przewody na wyższą kondygnację. W schodach żelbetowych balustrada najczęściej jest wymurowana z betonowych bloczków albo cegieł. W innych typach schodów można ją wykonać z płyt gipsowo-kartonowych albo szklanych paneli. Obecnie montaż balustrady schodowej nie jest skomplikowany. Często można spotkać prawie gotowe konstrukcje. W razie konieczności kompletowania mocowania do balustrady, niezbędne elementy dostępne są na: https://gigastal.pl/.

Balustrada kurtynowa i ażurowa

Balustrada kurtynowa nie przesłania całkowicie biegu schodów. Wypełnienie znajduje się kilka centymetrów ponad biegiem schodów i kilka centymetrów poniżej poręczy. Płyty wypełniające balustradę mogą być wykonane z tafli plastikowych lub szklanych. Najczęściej mocuje się je z boku stopni lub uchwytów między słupkami.

Balustrada ażurowa składa się z słupków i poręczy. Profile mogą być drewniane, szklane, metalowe albo plastikowe. Wypełnienie może być ustawione poziomo – listwy lub pionowo – tralki. Odstęp między profilami nie powinien być większy niż 12 cm.

Materiał na balustradę

Najczęściej buduje się balustrady z jednego materiału choć łączenie ze sobą drewna i stali daje oryginalny ciekawy efekt. Materiał na balustradę dopasowuje się do wykończenia schodów. Jeśli są to drewniane stopnie najczęściej montuje się również drewniane tralki albo listwy z giętego drewna. Modnym rozwiązaniem jest łączenie metalowych profili ze szklanym wypełnieniem.

Najczęściej słupki balustrady mocuje się co 3-4 stopnie. Zdarza się również, że znajdują się one tylko na początku i końcu biegu. Miejsce instalacji słupków wpływa na szerokość biegu schodów. Jeśli słupki ulokowane są na stopniach, zwężają je nawet o 20-30 cm, dlatego często mocuje się je z boku stopni, co zwiększa komfort użytkowania schodów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *