Budowanie projektów działających w technologii Internet of Things jeszcze nigdy nie było tak proste – wystarczy tylko sięgnąć po płytki Arduino MKR.
Najnowsze dziecko w rodzinie, czyli Arduino MKR
Arduino MKR to jeden z najmniejszych minikomputerów dostępnych na rynku. Jednak jego niewielkie rozmiary nie powinny nikogo mylić – oferują one szeroką gamę chipsetów, która pozwala dopasować je do wymogów danego projektu. Dodatkowo wiele modeli z rodziny Arduino MKR zapewnia także bezprzewodową łączność poprzez sieci Wi-Fi oraz GSM. Dzięki temu można zdalnie je kontrolować oraz odczytywać zbierane przez nie informacje.
To jednak nie wszystko, Arduino MKR wspiera również technologie transmisji danych przy pomocy protokołów Narrowband IoT oraz Lo-Ra, umożliwiając tym samym łatwe budowanie całych sieci urządzeń. Arduino MKR współpracuje z interfejsami komunikacyjnymi opartymi o UART, I2C, a także SPI.
Kompaktowy rozmiar płytek Arduino MKR
>Jedną z największych zalet, jakie zapewnia Arduino MKR, jest możliwość zamontowania ich w niemal dowolnym miejscu – ich wewnętrzne wymiary nie przekraczają 70 mm długości oraz 25 mm szerokości. Ułatwia to umieszczenie ich we wnętrzach wszelkiego rodzaju obudów lub mechanizmów. Arduino MKR może być także wykorzystywany do retrofittingu i wykonywania autorskich projektów zasilających domową sieć internetu rzeczy.
Zasilanie minikomputera odbywa się poprzez podłączenie do źródła napięcia wynoszącego 5 V, czyli popularnego standardu USB. Dodatkowo możliwe jest również zasilanie bateryjne akumulatorem o napięciu 3,7 V – sprzęt idealnie sprawdzi z ogniwami litowo-jonowymi oraz litowo-polimerowymi.
Szerokie spektrum złączy, jakie zapewniają płytki Arduino MKR
Majsterkowanie ułatwia także ilość cyfrowych wyprowadzeń, które zostały fabrycznie zamontowane w Arduino MKR. Dzięki temu możliwe jest sterowanie przyciskami danego urządzenia, uruchamianie przełączników i aktywowanie wszelkiego rodzaju komponentów. Dodatkowo minikomputer posiada także 12 kanałów PWM, które mogą służyć do aktywowania silników krokowych lub siłowników liniowych podpiętych do Arduino MKR.
To jeszcze nie wszystko – płytki rozwojowe wyposażone są także w analogowo-cyfrowe wejścia o 12-bitowej rozdzielczości, co pozwala parować je z czujnikami z wyjściem analogowym.
Co można zbudować przy pomocy Arduino MKR?
Płytki z rodziny Arduino MKR sprawdzą się przede wszystkim do budowania projektów wykorzystujących do działania protokoły IoT (Internet on Things), czyli urządzeń sprzężonych ze sobą w jedną sieć. Minikomputer może odpowiadać zarówno za odczytywanie danych dotyczących podłączonych do siebie urządzeń, a także wszelkiego rodzaju znajdujących się w niej czujników.
Dodatkowo, korzystając z możliwości transmisji danych przy pomocy Wi-Fi lub sieci GSM, możliwe jest także wysyłanie informacji odczytanych przez Arduino MKR bezpośrednio na smartfon lub inne urządzenie mobilne.