Akcesoria do drabin ewakuacyjnych – czym są i w jaki sposób zwiększają bezpieczeństwo?

Drabiny ewakuacyjne to ważny element infrastruktury technicznej każdego budynku, stanowiący o bezpieczeństwie jego użytkowników. W przypadku montażu konstrukcji tego typu należy pamiętać o przepisach BHP i normach, które muszą zostać spełnione, aby drabina została dopuszczona do użytku. Akcesoria do drabin zapewnią nie tylko większą funkcjonalność urządzenia, ale przede wszystkim pozwolą spełnić wymagania, zawarte w regulacjach prawnych.

Konstrukcja i mocowanie drabin ewakuacyjnych

Aby drabiny ewakuacyjne mogły odpowiednio spełniać swoje zadanie, muszą być przede wszystkim stabilne i mocno przytwierdzone do ściany budynku – w przypadku problemów związanych z mocowaniem urządzenia, najlepszym rozwiązaniem będą akcesoria takie jak adapter montażowy oraz uchwyty mocujące. Adapter montażowy można wykorzystać w kilku przypadkach: sprawdzi się zarówno w typowej sytuacji konstrukcyjnej, jak i w kwestii montażu drabiny do betonu komórkowego czy płyty warstwowej, a więc struktur zdecydowanie słabszych. W ofercie marki Crynoline dostępne są również uchwyty montujące – w wersji regulowanej oraz o stałej długości. Wersja regulowana doskonale sprawdzi się, jeśli drabina ma zostać zamontowana do nierównego podłoża. Dzięki tego typu uchwytowi drabiny ewakuacyjne mogą także zostać odpowiednio wypionowane.

Dodatkowe zabezpieczenia i funkcje

Aby spełnić niektóre wymagania techniczne, określone przez zharmonizowane normy oraz polskie prawo, potrzebne mogą być różnego rodzaju akcesoria, nie tylko te służące do mocowania konstrukcji. Przykładowo, drabiny ewakuacyjne, których wejście umieszczone jest w odległości większej niż 75 mm od ściany budynku, muszą mieć zamontowany dodatkowy stopień zejścia. Ważnym elementem konstrukcji ewakuacyjnej są również blokady oraz podesty, zarówno w przypadku drabin o wysokości powyżej, jak i poniżej 3 metrów — te pierwsze wymagają bowiem montażu specjalnego kosza, chroniącego przed upadkiem. Wśród akcesoriów renomowanych marek można znaleźć m.in. blokadę wejścia do kosza, a także blokadę dostępu. W obu przypadkach drabina zostanie zabezpieczona przed dostępem niepowołanych osób, co jest szczególnie ważne, jeśli budynek znajduje się na niestrzeżonym terenie.

Akcesoria do drabin ewakuacyjnych to obecnie standardowe rozwiązanie, uzupełniające infrastrukturę techniczną różnego rodzaju budynków. Przy ich zakupie warto stawiać na wysokiej jakości artykuły, które nie tylko zgodne są z polskimi i europejskimi normami, ale również stanowią dedykowane rozwiązania dla modeli producenta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *