Zwyżki a bezpieczeństwo pracy na wysokości

Praca na zwyżkach jest z jednej strony wygodna, z drugiej dość niebezpieczna. Z tego względu osoby, które korzystają ze sprzętu do pracy na wysokościach powinny zachować szczególną ostrożność i przestrzegać zasad BHP. Co musi mieć pracownik i jakie dodatkowe zabezpieczenia montuje się w zwyżkach, aby zminimalizować ryzyko wypadku?

O pracy na wysokościach mówi się, gdy osoby zatrudnione wykonują swoje zadania minimum 1 m nad poziomem podłogi albo ziemi. Jeśli ta wysokość jest równa lub większa niż 2 m, każdy powinien zostać wyposażony w sprzęt chroniący przed upadkiem. Z tego powodu firmy, które wykonują działania, wykorzystując m.in. podnośniki koszowe, ładowarki teleskopowe albo zwyżki, muszą zapewnić osobom zatrudnionym indywidualne środki ochrony, a jednocześnie zadbać, aby sprzęt był w pełni sprawny.

Indywidualne środki ochrony do pracy na zwyżce

Jeżeli chodzi o indywidualne środki ochrony, podstawą są tu kask, odpowiednie buty, kamizelka odblaskowa oraz szelki bezpieczeństwa. Kask lub hełm składa się z zewnętrznej skorupy absorbującej energię uderzenia, więźby, czyli części wewnętrznej przymocowanej do skorupy, pasa głównego, który znajduje się na wysokości podstawy czaszki i czoła, potnika oraz paska podbródkowego przytrzymującego kask.

Obuwie ochronne powinno być wykonane ze skóry lub materiału, mieć wzmocnione noski i grubsze podeszwy z tworzywa, które zapobiegają poślizgnięciu się nawet wtedy, gdy podłoga w zwyżce będzie mokra. Ważna jest również kamizelka odblaskowa zwiększająca widoczność pracowników oraz tak zwane szelki bezpieczeństwa z klamrami zaczepowymi przypinanymi do punktu kotwienia w podnośniku.

Chcesz wynająć albo kupić zwyżkę? Sprawdź kompleksową ofertę: https://www.riwal.com/poland/pl-pl

Bezpieczeństwo użytkowania maszyny

Trzeba jednocześnie zaznaczyć, że podesty ruchome, podnośniki koszowe i inny sprzęt do pracy na wysokości powinien być regularnie serwisowany. Dzięki przeglądom technicznym można wychwycić ewentualne problemy i uniknąć wypadku. Pamiętanie o przeglądach leży po stronie pracodawcy, jeżeli maszyny należą do firmy albo po stronie przedsiębiorstwa zajmującego się wynajmem zwyżek, jeśli została wypożyczona tylko na czas prowadzenia określonych prac.

Same zwyżki mają zabezpieczenia takie jak ograniczniki udźwigu, które informują o przeciążeniu wpływającym na stabilność urządzenia oraz ograniczniki prędkości ruchów roboczych. Większość z maszyn wyposażona jest również w czujnik przechyłu informujący operatora o zbyt dużym wychyleniu ramienia. Oprócz tego w zwyżkach montuje się zawory bezpieczeństwa i zawory zwrotne sterowane – ten ostatni chroni m.in. przed nagłym opadnięciem podnośnika, jeżeli doszłoby do wycieku oleju z siłownika.

Zwyżki koszowe spełniają także zasadę BHP mówiącą o wysokości balustrady na podnośniku, na którym znajduje się pracownik. Balustrada ta powinna mieć minimum 1,1 m wysokości, o czym pamiętają producenci maszyn, montując barierki o wspomnianej wysokości. Dzięki temu zwyżki są zaliczane do urządzeń o wysokim stopniu bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *