Wszystko, co musisz wiedzieć o ekogroszku

Jaką metodę ogrzewania domu wybrać do swojego gospodarstwa domowego? Ze względu na szeroką gammę rozwiązań odpowiedź na to pytanie nie jest wcale taka prosta. Jednak w ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszy się ekogroszek. Dlaczego tak jest i czy rzeczywiście jest on aż tak opłacalny? Więcej na jego temat dowiesz się z poniższego artykułu.

Czym w ogóle jest ekogroszek?

Jest to drobnych rozmiarów produkt, który powstaje z węgla brunatnego bądź kamiennego. Węgiel w procesie produkcji jest przesiewany, aby uzyskać drobne ziarna pozbawione miału. Mają one rozmiar sięgający od 5 do 25 milimetrów. Dzięki temu uzyskujemy bardzo wydajne i ekologiczne paliwo zwane właśnie ekogroszkiem.

Rodzaje ekogroszku – jaki najlepszy?

Obecnie wyróżnia się dwa główne typy ekogroszku. Różnią się one przede wszystkim kalorycznością.

Pierwszy z nich, czyli ekogroszek wysokokaloryczny wyróżnia się naprawdę dużą wydajnością. Oznacza to, że do ogrzania domu potrzebna będzie stosunkowo niska jego ilość. Przykładowo, 25 kg worek ekogroszku o kaloryczności 29 MJ/kg bez problemu powinien wystarczyć do ogrzania średniej wielkości domu przez całą dobę. Co więcej, jest on pozbawiony substancji niepalnych, dzięki czemu podczas korzystania z niego nie zanieczyszczamy środowiska.

Drugim rodzajem jest ekogroszek niskokaloryczny. Jest to bardziej ekonomiczna opcja, która nada się głównie podczas cieplejszych dni. Groszek niskokaloryczny charakteryzuje się niższą wartością opałową od tego o wysokiej kaloryczności. Dlatego, aby w pełni ogrzać daną przestrzeń, potrzeba będzie większa jego ilość. Dobrym sposobem na pogodzenie tych dwóch typów ekogroszku jest ich naprzemienne stosowanie.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu ekogroszku?

Należy pamiętać, że nie każdy produkt oferowany przez sprzedawców jest wysokiej jakości. Z tego względu wybierając sklep z ekogroszkiem, przed zakupem sprawdź opinie na jego temat. Aby mieć pewność, że kupuje się dobry ekogroszek, przede wszystkim należy korzystać ze sprawdzonych źródeł.

Przed zakupem tego paliwa warto również zwrócić uwagę na kilka najważniejszych aspektów, jakimi są:

  • granulacja – zwana również uziarnieniem. W skrócie jest to rozmiar ekogroszku, który powinien mieścić się w granicach 5-25 mm. Korzystanie z za grubego bądź zbyt drobnego ekogroszku może skutkować nawet uszkodzeniem pieca,
  • wilgotność – szacuje się, że nie powinna ona przekraczać 10%. Ekogroszek ze zbyt dużą ilością wody w swoim w składzie jest znacznie mniej efektywny,
  • zawartość siarki – w tym przypadku im mniejsza zawartość siarki będzie w produkcie, tym mniej będzie on pozostawiał popiołu podczas spalania,
  • wartość opałowa – podstawowy wyznacznik klasy węgla, który decyduje o jego wartości energetycznej. Jego wartość w większości przypadków waha się od 15 do 35 MJ/kg.

Zalety ekogroszku

Do największych plusów wynikających z korzystania z ekogroszku można zaliczyć:

  • jego wydajność,
  • ekologiczność, niską emisję dwutlenku węgla,
  • łatwą obsługę pieca,
  • łatwość w konserwacji,
  • niskie koszty eksploatacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *