Sucha zabudowa – nie popełniaj tych błędów

Przy zastosowaniu kompletnych systemów suchej zabudowy możemy wykonać ściany działowe, sufity podwieszane i obudowę poddasza. Niestety ze względu na złożoność elementów tego typu rozwiązania, nietrudno tutaj o błędy – oto najpopularniejsze z nich i sposoby, jak ich uniknąć.

Nieprawidłowo dobrane elementy

Należy zestawiać ze sobą elementy jednego producenta, zgodnie z jego zaleceniami, nie łączyć elementów z różnych systemów. Źle dobrany rodzaj płyty może szybko zniszczyć ogień.

Nieprawidłowe przechowywanie materiałów

Płyty powinny być składowane na równym podłożu, na specjalnych paletach w zabezpieczonym miejscu, by nie odkształciły się, nie wchłonęły wilgoci oraz nie zostały uszkodzone.

Niedopasowanie rusztu nośnego

Ruszt powinien być wykonany z profili stalowych (możliwe jest także stosowanie rusztu z drewna), które są odpowiednio dobrane. Na przykład w wypadku ściany należy wziąć pod uwagę wysokość ściany, jej przeznaczenie (np. czy będą tam wieszane ciężkie szafki). Profile obwodowe muszą być stabilnie przymocowane do ścian masywnych, by element budowany w systemie suchej zabudowy był stabilny.

Nieprawidłowe elementy rusztu nośnego

Wspomnieliśmy, że ruszt stalowy decyduje o trwałości zabudowy. Jednak równie ważne są pozostałe elementy, szczególnie w wypadku sufitów. Należą do nich łączniki, czy też zawiesia. Wszystkie muszą być dobrane stosownie do wymagań stawianych całej konstrukcji oraz do jej wagi.

Niestabilne przymocowanie płyt do rusztu

Najczęstszym błędem jest użycie zbyt małej ilości wkrętów do mocowania płyty, co powoduje jej niestabilność i jest przyczyną powstawania pęknięć.

Nieprawidłowe łączenie płyt gipsowo-kartonowych

Płyt nie należy łączyć ze sobą w jednej linii. Powinno się je mocować z przesunięciem.

Niewłaściwe warunki wykonania zabudowy

Wykonywanie zabudowy przy wilgotności powyżej 70% może powodować odpadanie gładzi.

Sucha zabudowa to wygodny sposób na wykończenie wnętrza, który daje wiele możliwości. Zobacz przykłady wykorzystania tej metody w budownictwie wielomieszkaniowym: https://www.siniat.pl/pl-pl/blog/sucha-zabudowa/sucha-zabudowa-w-budownictwie-wielomieszkaniowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *