Przeciekający balkon lub taras – jak sobie z tym poradzić?

Źle wykonana hydroizolacja budynku może nas wiele kosztować!

Budowa nowego domu niesie za sobą szereg wyzwań, przed którymi staje inwestor. Izolacja przeciwwilgociowa to temat, z którym spotkamy się już na samym początku budowy. Czym izolować ławę fundamentową? Jakich materiałów użyć, by poprawnie wykonać izolację ścian fundamentowych? Jeśli nie chcesz, by twój dom dostarczył na samym początku eksploatacji przykrych niespodzianek, musisz zapoznać się z tym tematem.

Jak wykonać izolację fundamentów

Izolację fundamentów dzielimy na dwa etapy. Pierwszy z nich to zabezpieczenie ławy fundamentowej(tzw. izolacja pozioma). Ma ona zapobiegać kapilarnemu podciąganiu wilgoci z najgłębszych części fundamentu. Do jej wykonania przeważnie stosuje się grube papy. Wielu inwestorów już na tym etapie postanawia trochę zaoszczędzić. Coraz częściej stosowane są różnego rodzaju folie, które niezależnie od grubości nie są najlepszym rozwiązaniem. Rezygnacja z pap fundamentowych to ogromny błąd, który da znać o sobie po oddaniu domu do użytku.

Kolejnym etapem jest izolacja pionowa ściany fundamentowej. Niezależnie od tego, czy jest ona wykonana z bloczków betonowych, czy lanego betonu, nakładanie izolacji odbywa się podobnie. W zależności od użytego materiału nanoszona jest pacą lub pędzlem. Do wyboru mamy wiele preparatów zabezpieczających beton przed wilgocią.

Do najpopularniejszych środków służących do izolacji pionowej należy Dysperbit. Jest to środek o płynnej konsystencji, który ma stworzyć barierę hydroizolacyjną. W przeciwieństwie do smoły, która z powodzeniem stosowana była jeszcze kilkanaście lat temu, nie trzeba go podgrzewać. Nie da się jednak ukryć, że nie jest to najlepsza izolacja, jaką możemy wykonać.

Jakie środki do izolacji fundamentów są najlepsze?

Na rynku mamy spory wybór preparatów o gęstszej konsystencji, które mogą stworzyć prawdziwą barierę nie do przejścia dla wilgoci. Na szczególną uwagę zasługują zaprawy mineralne i bitumiczne, które z powodzeniem wykorzystać można zarówno do izolacji pionowej, jak i poziomej.

Brak izolacji przeciwwilgociowej lub niewłaściwe jej wykonanie będzie skutkować podciąganiem kapilarnym wilgoci. To z kolei może objawiać się zagrzybieniem dolnych części ścian lub problemami z podłogą. Prawidłowo wykonana izolacja fundamentów to absolutna podstawa, z której nie warto rezygnować.

Firmowy sklep Water Block w Warszawie

Jak wykonać izolację fundamentów, by nie dopuścić do wnętrza domu wilgoci? Należy zadbać o każdy szczegół. Najważniejsze, by zachować ciągłość izolacji. Na łączeniach ławy i ściany fundamentowej warto wykonać wyoblenia, które pozwolą na łatwiejsze nanoszenie izolacji. Rezygnując z nich, można zastosować termozgrzewalne narożniki. Wymagają one jednak użycia palnika i nie są tanie.

Ile kosztuje izolacja fundamentów

Koszt izolacji fundamentów zależny jest od wykorzystanych materiałów. Zdecydowanie najtańszym rozwiązaniem jest wykorzystanie folii oraz dysperbitów. Są to materiały tanie i łatwo dostępne. Jakość takiej izolacji nie jest jednak najwyższa.

Wszelkie izolacje bitumiczne i mineralne to już zdecydowanie wyższa półka cenowa. Warto jednak zaznaczyć, że prawidłowo wykonane są barierą nie do przejścia dla wilgoci.

Na ostateczną cenę ma wpływ również ilość warstw izolacji, które są nakładane na ściany fundamentowe. Przy ścianach z bloczków betonowych, które posiadają liczne szczeliny i ubytki, warto zastosować przynajmniej dwie warstwy hydroizolacji.

Ostateczny koszt izolacji pionowej i poziomej dla średniej wielkości domu powinien zamknąć się w przedziale 10-30 zł/m2. Jest to jednak cena mocno orientacyjna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *