Minimalizm w architekturze – beton

Beton towarowy to najpopularniejszy i najchętniej stosowany materiał budowlany w dziejach ludzkości. Stosuje się go już od tysiącleci, a ceniony jest przede wszystkim za swoją wytrzymałość, dostępność i ekonomiczność. Jednak współcześni architekci spoglądają na niego odrobinę inaczej – beton uważany jest przez nich jako doskonały środek wyrazu artystycznego, z którego pomocą można tworzyć zachwycające obiekty.

Beton – materiał budowlany czy artystyczny?

Beton to mieszanka kruszywa, wody i cementu, z którą ludzie obcują od tysięcy lat. Towarzyszył on już starożytnym narodom, które z jego pomocą wznosiły swoje budowle, jednak szczyt jego popularności przypadł na XIX wiek. Panująca wówczas rewolucja przemysłowa zgłaszała głośne zapotrzebowanie na nowe budynki, które powstaną szybko, a jednocześnie będą niesamowicie wytrzymałe – beton towarowy spełnia te wymagania, dlatego był tak chętnie stosowany.

W ostatnich latach rola betonu uległa poważnym zmianom. Jego ogromne zalety jak wytrzymałość, plastyczność i trwałość coraz częściej zaczęła dostrzegać także branża kreatywna. Obecnie beton, obok stali i szkła, stanowi podstawowy budulec wielu budynków tworzonych przez architektów z całego świata. Wznoszone z jego pomocą obiekty mają w sobie sporo artystycznego zacięcia, a jednym z efektów zmian jest powstanie betonu architektonicznego – specjalnej odmiany dobrze znanego materiału.

Minimalizm w architekturze

Osobom wychowanym w czasach PRL-u trudno wyobrazić sobie artystyczną formę betonu. Nieodłącznie kojarzony był on z wysokimi budynkami, o wątpliwej urodzie. Podobnie, jak zmienił się ustrój polityczny w Polsce, tak też zmienił się beton i jego zastosowanie. Nowoczesne odmiany tego budulca doskonale prezentują się, nie tylko w masywnych budynkach (muzea, teatry, uczelnie), ale również w bardziej minimalistycznych formach – także w budynkach jednorodzinnych.

Beton doskonale wpisuje się w minimalistyczny trend, który coraz bardziej przebija się przez współczesny design. Jego surowość, a jednocześnie duża plastyczność sprawiają, że jest on stosowany nie tylko na zewnętrznej stronie budynku, ale coraz częściej można go spotkać także jako element wystroju wnętrza. Mnogość dostępnych rodzajów betonu towarowego pozwala z łatwością dostosować wybór do swoich wymagań.

Betonowa sztuka

Projekty, które wykorzystują beton jako dekoracyjny element coraz częściej pojawiają się również w przestrzeni publicznej. Także tutaj surowość, a jednocześnie minimalizm, który jesteśmy w stanie osiągnąć przy pomocy betonu, przekonują wielu architektów.

Surowa elewacja betonowa połączona z jasnymi i gładkimi ścianami jest motywem przewodnim Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego, które możemy odwiedzić podczas wizyty w Poznaniu. Minimalistyczna betonowa kostka doskonale komponuje się z zabytkowym charakterem otoczenia, z którego wybija się średniowieczna katedra.

Takich rozwiązań na terenie całego kraju znajdziemy jeszcze kilkadziesiąt, za każdym razem budynek zachwyca minimalizmem, który tworzony jest przy pomocy topornego (na pierwszy rzut oka) betonu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *