Meble kolonialne – czym się charakteryzują?

Dobre zaprojektowanie mieszkania lub domu to zazwyczaj połowa sukcesu. Przestrzeń do dyspozycji domowników musi być na tyle duża, aby była komfortowa pod względem komunikacji i zapewniała im odpowiednią ilość intymności. Nie można jednak zapominać o meblach, które mają największy wpływ na aranżację wnętrza. W tym momencie pojawia się problem, ponieważ osoba niemająca podstawowej wiedzy z zakresu projektowania pomieszczeń i ich urządzania będzie miała trudności z doborem stylu mebli. Mogą one być industrialne, nowoczesne, klasyczne lub kolonialne. Dziś zajmiemy się tymi ostatnimi.

  1. Czym charakteryzuje się styl kolonialny?
  2. Meble kolonialne – klasyka z dodatkiem egzotyki

Czym charakteryzuje się styl kolonialny?

Skąd się wziął styl kolonialny, można dowiedzieć się między innymi z historii Wielkiej Brytanii. Inspiracja nim sięga ostatnich lat XVIII wieku, kiedy to Brytyjczycy zaczęli kolonizować dzisiejsze Indie, Indonezję, Laos, Birmę oraz Tajlandię. Ludność, która wędrowała do tych krajów, urządzała swoje mieszkania z namiastką tego, co mieli w swoim ojczystym kraju.

Zdecydowano się na produkcję mebli, do której wykorzystywano rattan, bambusa, czy teak i łączono je z azjatyckimi, afrykańskimi i angielskimi motywami. Tak właśnie powstał styl kolonialny, który zyskuje coraz szersze grono sympatyków. Obecnie w sklepach można kupić różne meble kolonialne, ale należy także pamiętać, że ten styl ma wiele odmian.

Wyróżnić można styl plantatorski i obozowy. W pierwszym wykorzystuje się lekkie rattanowe plecionki i ciemne drewno, natomiast w drugim bazą jest bambus.

Meble kolonialne – klasyka z dodatkiem egzotyki

Meble w tym stylu, jak komoda kolonialna, czy biurko kolonialne charakteryzuje przede wszystkim funkcjonalność i niesamowite wzornictwo. Motywy nawiązują do kultury chińskiej, afrykańskiej i tybetańskiej. Ponadto są bardzo wytrzymałe i wyróżniają się pod względem jakości. Bardzo często meble kolonialne wykorzystuje się do aranżacji wnętrz, gdy w domach są małe dzieci.

Najczęściej do ich produkcji wykorzystuje się palisander, heban lub mango. Drewno z tych drzew ma wyraźne odcienie, co wyróżnia meble spośród innych. Zarysowanie słoi tylko potęguje niesamowite wrażenie bliskości z naturą. Meble tego typu świetnie pasują zarówno do aranżacji klasycznej, jak i nowoczesnej, czy minimalistycznej. Subtelne dodatki pozwolą uwydatnić wszystkie walory mebli kolonialnych. Sprawdzą się one do biura, domu i biblioteki domowej. Dzięki wytrzymałości i solidnemu wykonaniu mogą one służyć przez wiele lat, zachowując swój oryginalny i niepowtarzalny wygląd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *