Maty antyzmęczeniowe a ergonomia pracy stojącej

O ergonomii w pracy zazwyczaj mówi się w kontekście siedzenia przy biurku. Właściwe ustawienie nóg, prosty kręgosłup, podparcie przedramion czy robienie przerw od patrzenia w monitor to tylko niektóre zalecenia specjalistów dla pracowników biurowych.

Ergonomia pracy jest równie istotna w przypadku osób wykonujących swoje obowiązki na stanowiskach fizycznych. Na stronie Ulpa.com.pl dostępne są maty antyzmęczeniowe, które zapewniają bezpieczne warunki robocze osobom pracującym w pozycji stojącej.

Czym jest ergonomia pracy?

Termin ten w przybliżeniu oznacza wiedzę o pracy, świadomość wykonywania obowiązków. Chodzi o to, by zapewnić zatrudnionemu zarówno przyjazne stanowisko, jak i przekazać mu informacje dotyczące tego, jak powinien zachowywać się, by minimalizować negatywny wpływ na jego organizm nienaturalnych pozycji, jakich przyjmowanie wymuszają zadania stawiane przez pracodawcę.

O ergonomicznej pracy można mówić wtedy, gdy stosowane są rozwiązania przeciwdziałające zagrożeniom na stanowiskach. Właśnie dlatego w coraz większej ilości zakładów pojawia się tzw. mata antyzmęczeniowa.

Czym jest mata antyzmęczeniowa?

Jest to rodzaj specjalnego podłoża, który zmienia niebezpieczną dla układu mięśniowo-szkieletowego twardą posadzkę w miękką i o wiele mniej szkodliwą powierzchnię. Jest to mata do stania zapobiegająca powstawaniu nadmiernych przeciążeń w stawach i sprawiająca, że środowisko pracy fizycznej staje się dużo bezpieczniejsze, dzięki czemu zatrudniony będzie mógł wyjść z zakładu o wiele mniej zmęczony.

Dlaczego maty antyzmęczeniowe są ergonomiczne?

Maty do stania są ergonomiczne, bo zmieniają niebezpieczne dla robotnika otoczenie w bardziej przyjazną strefę, która dużo mniej przyczynia się do eksploatacji jego ciała. Jak to jest możliwe?

Maty antyzmęczeniowe są miękkie. Już dzięki temu komfort odczują stopy osoby pracującej w pozycji stojącej. O wiele łatwiej stoi się na miękkim podłożu niż na twardej posadzce. Siła nacisku jest wtedy dużo mniejsza, a tym samym redukowana jest ilość wstrząsów i obciążeń dochodzących do stawów, mięśni i szkieletu.

Na tym jednak nie kończy się rola mat antyzmęczeniowych. Są one również elastyczne, co oznacza, że reagują na ciężar, zmieniając położenie swoich wypustek. W ten sposób mata antyzmęczeniowa pochłania energię powstającą między nogami a podłożem jako wynik nacisku i nie dopuszcza, by docierała ona do wyższych elementów układu mięśniowo-szkieletowego. Dzięki temu przeciążenia nie uderzają np. w stawy kolanowe oraz biodrowe czy kręgosłup lędźwiowy.

Co więcej, ruchliwe podłoże wymusza aktywność fizyczną w obrębie mięśni. Są to tzw. mikroruchy, które człowiek zaczyna wykonywać podświadomie. Nie wymagają one zaangażowania, a jednocześnie przyczyniają się do rozszerzania światła naczyń krwionośnych, poprawiania krążenia i zapewniają właściwe dotlenienie tkanek, a także redukują napięcia w mięśniach i ścięgnach. Ciało staje się zrelaksowane i o wiele trudniej wtedy o zmęczenie. Zapobiega to także dochodzeniu do licznych mirkourazów, które powstają w wyniku długotrwałego statycznego przebywania w jednej pozycji.

Mata do stania, którą można nabyć na Ulpa.com.pl, nie tylko poprawia komfort pracy, ale również chroni pracownika przed takimi schorzeniami jak np. żylaki czy zwyrodnienia stawów.

Maty antyzmęczeniowe a ergonomia pracy stojącej
Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *