Kominki z płaszcem wodnym

Kominek to pojęcie tak stare, jak historia budownictwa. Pierwotnie nazywany paleniskiem, był miejscem, gdzie skupiało się całe życie domu, była to strefa przygotowania posiłków, ale głównie ogrzewania domu.

Rozmiar, kształt i design kominka rozwijały się przez pokolenia i zazwyczaj dostosowywane były do stylu wnętrza obowiązującego w danej epoce. Obecnie zaawansowane technologie umożliwiają, aby funkcja grzewcza kominka była bardziej wydajna i jednocześnie połączona z atrakcyjną formą. Zaopatrzenie kominka w płaszcz wodny w dużym stopniu zwiększa jego wydolność grzewczą, umożliwia ogrzanie całego budynku, lub zagrzanie wody do codziennego użytku. Kominek z płaszczem wodnym może być alternatywą dla kotła centralnego ogrzewania.

Sposób działania kominka z płaszczem wodnym

Budowa takiego kominka znacząco różni się od klasycznego wkładu kominkowego, posiada on osłonę zbudowaną z podwójnych ścianek, między nimi znajduję się woda. Płaszcz wodny jest ogrzewany przez ogień z paleniska, a potem woda jest dystrybuowana do instalacji cieplnej i grzejników. W korpusie wkładu można też zamontować profesjonalną wężownicę, która służy do ogrzewania wody użytkowej. Tego rodzaju wkłady kominkowe pełniąc rolę kotła instalacji centralnego ogrzewania, są wyjściem bardziej ekologicznym i oszczędnym od zwykłych wkładów. Aby wykorzystać całą moc kominka oraz zapewnić bezpieczeństwo jego użytkowania trzeba przeprowadzić odpowiedni sposób zamontowania. Jego moc grzewcza wynosi od kilkunastu do około czterdziestu kW. Warunkiem dobrego ogrzewania jest palenie drewnem o odpowiedniej wilgotności. Praktycznym rozwiązaniem może być kominek z płaszczem wodnym na pellet, nie trzeba wtedy martwić się zakupem odpowiednio suszonego drewna, którego ceny stale rosną.

Kominek z płaszczem wodnym w układzie otwartym i zamkniętym

Zastosowanie nowoczesnych technologii umożliwia montaż wkładów kominkowych w układzie otwartym i zamkniętym. Najlepiej oczywiście zaplanować taki rodzaj wkładu kominkowego na etapie projektowania budowy, można wtedy bez zbędnych komplikacji doprowadzić wodę do płaszcza, a także przewidzieć odpływ zagrzanej wody do studzienki i kanalizacji.

Nowoczesne kominki (zobacz: https://iwonapellets.pl/kategorie/kominki-na-pellet-antysmogowe-z-dofinansowaniem) pracujące w systemie otwartym powinny być wyposażone w zbiornik otwarty, który zazwyczaj jest wykonany z blach stalowych i jest zaopatrzony w zawór pływakowy, aby wyrównać ewentualny niedostatek wody w zbiorniku. Kiedy woda w płaszczu wodnym podgrzana jest do zbyt wysokiej temperatury i następuje wzrost jej objętości, pojemnik zbiorczy w bezpieczny sposób przejmuje jej nadmiar, a następnie zostaje ona wypuszczona przez rurę przelewową.

Montowanie kominków z płaszczem wodnym (dostępne na https://iwonapellets.pl/kategorie/kominki-na-pellet-i-drewno-z-plaszczem-wodnym-aqua) w układzie zamkniętym wymaga zastosowania przyrządu do odprowadzania nadwyżki ciepła. Tę funkcję spełnia chłodnica płaszcza wodnego, która w momencie, kiedy temperatura wody osiąga powyżej dziewięćdziesięciu stopni C, dostarcza z wodociągu zimną wodę, aby wychłodzić nadmiar ciepła.

Obecnie stosowane są obydwa rodzaje układów, każdy z nich ma swoje wady i zalety, ale przy wyborze wkładu kominkowego najlepiej kierować się jego parametrami termicznymi oraz funkcją estetyczną. Właściwości wkładu kominkowego, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę to:

  • regulacja procesu spalania, przy pomocy klapy zamieszczonej u wylotu spalin,
  • wysokość mocy grzewczej, przyjmuje się, że 1 kW wystarcza do ogrzania 10 mkw. pomieszczenia,
  • sposób, w jaki jest doprowadzane powietrze do komory spalania.

Elementem na który trzeba zwracać uwagę, jest również jakość wykonania, dlatego warto zdecydować się na produkty dobrej marki. Płaszcz wodny jest interesującą opcją przy wyborze kotła, oprócz ciepła w całym domu dostarcza walorów estetycznych, jakie daje ogień w kominku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *