Jaskry – sadzenie i uprawa, a także ciekawe pomysły, jak zaaranżować ogródek z tymi kwiatami

Jeśli są kwiaty, które mogą sprawdzić się w każdym ogrodzie, zarówno naturalistycznym angielskim, dobrze zorganizowanym azjatyckim czy idealnie uformowanym francuskim, to na pewno są to na pewno rośliny należące do rodziny jaskrowatych. Dziś powiemy więcej rodzaju, który liczy ponad 400 gatunków, sposobie sadzenia i uprawie. Podpowiemy też jak zaaranżować ogródek z takimi kwiatami.

Poznaj rodzinę jaskrowatych, czyli jak wyglądają kwiaty

Ponieważ jaskry występują w tak wielu gatunkach istotnie różnią się między sobą. Pędy mogą osiągać od 20 do 100 cm. Kwiaty rozwijają się w czerwcu lub lipcu i pozostają na pędach przez miesiąc. Mają średnicę od 2 do nawet 10 cm, a niektóre z nich zwłaszcza jaskry peoniowe bardzo przypominają róże. Można zdecydować się na odmiany żółte, pomarańczowe, kremowe, białe, a nawet purpurowe. Jaskier ostry ma duże i miseczkowate kwiaty. Z kolei najbardziej popularnym gatunkiem z którego wywodzi się najwięcej mieszańców jest jaskier azjatycki. Wśród mieszańców można znaleźć te pełne, jak wspomniane już jaskry peoniowe, ale również perskie czy też tureckie. Półpełne kwiaty wytwarzają jaskry francuskie.

Kiedy i gdzie najlepiej sadzić jaskry?

W zależności od tego czy sadzi się bulwiaste korzenie, czy też sadzonki przygotowane z rozsady, jaskry sadzi się w dwóch terminach. W pierwszym przypadku może być to okres od marca do kwietnia, a w przypadku rozsady od połowy maja. Jest to związane z tym, że pędy i liście są znacznie wrażliwsze na ewentualne wiosenne przymrozki. W przypadku bulw po posadzeniu dodatkowo chroni się je przed mrozem słomą albo liśćmi. To daje pewność, że rozwiną się według planu. Stanowisko dla jaskrów powinno być słoneczne, choć te kwiaty mogą rosnąć także w półcieniu. Oczywiście lepiej i pełniej rozwijają się kiedy mają więcej dostępu do promieni słonecznych. Ważne jest jednak ich osłonięcie przed palącym słońcem, a to można uczynić sadząc obok nich pasujące do nich rośliny, np. kocimiętkę. Jaskry preferują glebę próchniczą o odczynie lekko kwaśnym do obojętnego, zatem margines jest dość znaczny, od 4,5 do 7 PH.

Co jest istotne przy pielęgnacji jaskrów?

Oczywiście jaskry nie są kwiatami bezobsługowymi. O rośliny trzeba odpowiednio zadbać, poczynając od podlewania i nawożenia, a kończąc na przycinaniu. Trzeba dbać by korzenie jaskrów nie były przesuszone, ale jednocześnie nie mogą wokół nich tworzyć się zastoje wody, bo to prowadzi do gnicia i obumierania rośliny. Najlepiej stosować nawozy długo działające. Na rabaty stosuje się je raz do roku, na wiosnę. Ważne jest również przycinanie jaskrów w odpowiednim terminie zwane też ogławianiem. Po przekwitnięciu usuwa się kwiaty, natomiast w tym samym terminie nie usuwa się liści. Są one pożywką dla korzeni i muszą pozostać na rabacie aż do przekwitnięcia, dzięki temu część podziemna rośliny może zebrać wszystkie potrzebne do przetrwania zimy składniki odżywcze.

Z czym najlepiej komponują się jaskry?

Nikt nie zaprzeczy temu, że jaskry to piękne rośliny, dlatego warto zadbać o dobre, a nawet doborowe dla nich towarzystwo. Które rośliny mogą się sprawdzić? Jaskry w ogrodzie dobrze komponują się z innymi jaskrami. W końcu mamy tyle gatunków tych roślin, że można stworzyć różnobarwne, a także różnorodne rabaty. Jednocześnie stworzenie rabat z tego samego gatunku pozwoli idealnie dopasować do siebie różne kolory jaskrów, co sprawdzi się w ogrodzie francuskim, gdzie symetria ma duże znaczenie. Czerwone jaskry można połączyć z błękitnymi orlikami. Takie zestawienie sprawdzi się w naturalistycznym ogrodzie. Warto postawić również na soczystą czerwień wiązów albo różnobarwną kocimiętkę.

Jak widać uprawa jaskrów nie należy do najłatwiejszych, ale również nie jest bardzo trudna. Świetnie mogą wyglądać także w towarzystwie funkii, chabrów albo krzewów zimozielonych. To rośliny, które można posadzić również na skalniaku i pięknie będą się na nim prezentować. Istotne znaczenie ma fakt, by poza innymi kwitnącymi kwiatami wokół jaskrów posadzić także rośliny, które będą cieszyć nasze oczy przez cały rok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *