Jaki czas potrzebny, aby postawić dom do stanu deweloperskiego?

Każda budowa domu jednorodzinnego związana jest z szeregiem dylematów, ważnych pytań, poszukiwanie projektów, materiałów, ekipy. Najczęściej oczywiście padają pytania jak szybko i za ile. Czas na budowę domu nie jest precyzyjnie określony w przepisach prawa budowlanego, ale z zasady przedłużająca się inwestycja kosztować będzie więcej. Z drugiej strony inwestorzy często są ograniczeni środkami finansowymi, a tempo jest zależne od specyfiki projektu czy samej technologii budowy domu. Są oczywiście sposoby na szybkie inwestycje.

Ile trwa budowa domu

Zarówno budowa domów jednorodzinnych, jak i większe inwestycje są zależne od szeregu czynników. Z pewnością wszystkie strony będzie obowiązywać harmonogram prac. Im będzie on dokładniejszy, tym większa szansa, że proces budowy domu będzie przebiegać bez opóźnień oraz niespodzianek. W dalszym ciągu najwięcej Polaków decyduje się na budynki murowane, choć nie brakuje również innych technologii – na przykład szkieletowych. I to jeden z pierwszych dylematów, jakie trzeba rozstrzygnąć. Poza tym oczywiście projekt domu musi być zgodny z zapisami w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego oraz przepisami o warunkach zabudowy.

Jak zaplanować budowę domu zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego?

Budowa domu krok według harmonogramu będzie obejmować kilka etapów. Pierwszym z nich jest stan zerowy, który da się wykonać dość szybko. I jeśli zastanawiasz się, od czego zacząć budowę domu, to musisz określić, że należy wyrównać i przygotować działkę budowlaną, wytyczyć budynek, wykonać fundamenty. Od tego, jakim się dysponuje sprzętem oraz decyzji o wyborze tradycyjnych ław i ścian fundamentowych już zależy, ile trwa budowa domu, a to dopowie to początek. Ściany nośne można stawiać po około trzech tygodniach. Niektórzy decydują się na budowę płyty fundamentowej. To pozwala zaoszczędzić czas. Poza tym jest konieczne, gdy zdecydowaliśmy się na budowanie domu pasywnego i energooszczędnego. Po upływie tygodnia można już stawiać ściany.

Następnym etapem jest stan surowy otwarty. Jest czasochłonny i może potrwać nawet pół roku. Warto więc określić, jakie materiały budowlane będą konieczne, by nie robić zbędnych przestojów. Należy zacząć budowę domu od murowania ścian nośnych oraz kominów. W technologii energooszczędnej będą musiały być one dwu lub trójwarstwowe, co wydłuża czas nawet do kilkunastu tygodni. Następnie wykonuje się strop i schody. Po dwóch tygodniach inwestor może na budowie domu zabrać się za ściany kolankowe, wieniec pod murłatę, więźbę dachową i pokrycie. Tu też czas wykonania robót będzie zależeć od wielu czynników takich jak kształtu dachu, rodzaju poszycia i pokrycia. Dużą popularnością cieszą się więźby prefabrykowane, które są gotowymi elementami, więc ich montaż jest szybszy.

Ile kosztuje budowa domu?

Jak widać budowa domu jednorodzinnego będzie zależna w dużej mierze od tego, czy sięgniemy po projekty domów piętrowych czy parterowych. To też wpłynie oczywiście na koszt budowy domu. Stan surowy zamknięty będzie już obejmować montaż okien, drzwi zewnętrznych, bramy garażowej. Na ten proces należy poświęcić kolejne tygodnie. A jeszcze dłużej potrwa ocieplenie i wykończenie wnętrz – tynkowanie, ułożenie podłóg, malowanie, montaż instalacji. Jak widać, ten etap będzie wymagać zgrania wielu różnych ekip i fachowców, by wszystko przebiegało sprawnie, a efekt finalny był satysfakcjonujący. Na tym etapie budowy domu każde opóźnienie pojedynczego wykonawcy będzie wydłużać zakończenie prac.

Szacuje się, że budowa domu jednorodzinnego metodą tradycyjną trwa dwa lata. Nieco więcej czasu będą wymagać budynki pasywne. Wynika to z konieczności zastosowania innych materiałów budowlanych, zainstalowania lepszej izolacji termicznej i wykonania dodatkowych instalacji. Krócej natomiast stawia się dom szkieletowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *