Jak zamontować dekoracyjny kamień na ścianę?

Jeszcze kilkanaście lat temu standardem były białe ściany, dziś nikogo nie dziwią połączenia kilku intensywnych kolorów. Użycie różnego rodzaju farb to jednak nie jedyny sposób na to, by zmienić charakter pomieszczenia jeszcze przed jego umeblowaniem. Coraz większą popularność zdobywa kamień dekoracyjny. Poprzez jego montaż możemy nie tylko zmienić barwę ściany, ale i jej fakturę. Położenie tego materiału nie jest wcale trudne. Technikę montażu przedstawiamy poniżej.

Gruntowanie

Płyty kamienia dekoracyjnego muszą znaleźć się na dokładnie przygotowanym podłożu. Musi zostać ono przede wszystkim dokładnie oczyszczone – wszelkie odstające fragmenty okładziny czy farby muszą zostać usunięte. Najwięcej pracy będziemy mieć oczywiście wtedy, gdy w miejscu przeznaczonym na kamień znajduje się stara glazura. Kolejnym etapem jest położenie gruntu z odpowiednio dobranej zaprawy. Jeśli ściana wykonana została z gipsu, czynność tę należy wykonać dwukrotnie.

Układanie kamienia na ścianę

Przy właściwej części prac montażowych duże znaczenie mają warunki atmosferyczne. Nie powinniśmy się za to w ogóle zabierać, jeśli temperatura nie mieści się w przedziale między 5 a 25 stopni Celsjusza. Przeszkodzić może nam też oczywiście deszcz. Poszczególne elementy kamienia na ścianę mocujemy do ściany za pomocą zaprawy klejowej. Zaczynamy zazwyczaj od dołu, by – w najgorszym przypadku – nie musieć docinać płyt, gdy dojdziemy do poziomu podłoża. Jeżeli wybrany przez nas kamień (np. typu Relief) posiada elementy narożnikowe, to właśnie od nich powinniśmy rozpocząć montaż. Zanim położymy płytę, powinniśmy dokładnie oczyścić nią samą i fragment ściany, na którym się znajdzie. Jeśli prace wykonujemy na zewnątrz, klej aplikujemy zarówno na tylną powierzchnię fragmentu kamienia dekoracyjnego, jak i na elewację. Taką metodę nazywamy “kombinowaną”.

Aplikacja fugi i impregnacja

Przy montażu dekoracyjnego kamienia na ścianę zachowujemy odstępy o szerokości 7-12 milimetrów. Fugowanie wykonujemy przy użyciu odpowiednich narzędzi: tacki i kielni. Nakładana spoina powinna mieć dość gęstą konsystencję, która ułatwi wykonywanie ewentualnych poprawek. Najczęściej fuga wymaga wygładzenia. W tym celu wykorzystujemy szczotkę. Ostatnim etapem jest impregnacja. Ma ona na celu uchronienie ściany przed zabrudzeniami. Przeprowadzamy ją dopiero kilka dni po zakończeniu montażu, już po wyschnięciu fug.

Ozdobny kamień dekoracyjny to najlepszy sposób na to, by wprowadzić element zaskoczenia do wyglądu naszych wnętrz i elewacji. Czasem wystarczy położenie go na niewielkim fragmencie ściany, by efekt był powalający. Interesująca faktura, która wizualnie zmienia się pod wpływem padającego na nią światła – tego właśnie potrzebuje Twój dom!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *