Jak wygląda dorosła pluskwa?

Jeżeli nie wiemy, jak wygląda pluskwa, a mamy podejrzenie co do tego, że te owady zagnieździły się w naszym domu, to możemy mieć problem. Znalezienie żywej pluskwy nie jest tak proste, jak się wydaje – szczególnie osoby starsze lub cierpiące na ograniczenia ruchowe mogą mieć z tym kłopot. Prędzej natkniemy się na ślady bytności tych owadów na naszym ciele lub na pościeli, niż zobaczymy żywego, dorosłego osobnika.

Dorosła pluskwa ma około 5 milimetrów długości. Jeżeli jest głodna, ma owalne, jasnobrązowe, mocno spłaszczone ciało. Na odwłoku pluskwy widoczne są segmenty, ma ona również niewielką głowę, czułki i trzy pary odnóży.

Zauważenie w dzień żywej, dorosłej pluskwy, nie należy do najłatwiejszych zadań. Szybciej zauważymy martwe osobniki, niż żywego owada. Dzieje się tak, ponieważ w dzień pluskwy ukrywają się przed światłem słonecznym. Ich kryjówką może być wnętrze materaca lub mebla, a nawet szczeliny w tapicerce. Wszelkiego rodzaju szwy i zapięcia, listwy przypodłogowe, szczeliny w okolicy okien, parapetów czy pomiędzy ścianą a gniazdkiem elektrycznym – w każdym z tych miejsc mogą przebywać pluskwy. Na żer wychodzą dopiero w nocy.

Dlaczego jednak nie czujemy ugryzień tych insektów? Ponieważ pluskwy, wgryzając się w nasze ciało, wstrzykują nam jednocześnie środek znieczulający. Prawdopodobnie potrafiły to robić już miliony lat temu – pierwotnie owady te żywiły się przede wszystkim krwią ptaków i nietoperzy. Dopiero gdy nasi praprzodkowie postanowili zamieszkać w jaskiniach, pluskwy zmieniły żywicieli.

Co jeszcze może wpływać na wygląd pluskwy?

Warto jednak pamiętać, że istnieją dwa dodatkowe czynniki mające wpływ na to, jak wygląda pluskwa domowa.

  • Jednym jest wiek insekta. Młode osobniki są dość podobne do dorosłych, tylko odrobinę mniejsze i jaśniejsze.
  • Drugim – to, czy pluskwa jest najedzona. Jeżeli tak, to jej odwłok wydłuża się, staje się również owalny, a jego kolor znacznie ciemnieje od wyssanej krwi. Taki osobnik również porusza się mniej sprawnie od nienajedzonego – jest wolniejszy i cięższy.

Skąd biorą się pluskwy?

Sukces ewolucyjny pluskiew ma swoje korzenie między innymi w ich żywotności. Potrafią one przeżyć bez pokarmu nawet kilkanaście miesięcy, zapadając w tym czasie w hibernację. Co więcej, samica pluskwy potrafi w ciągu swojego życia złożyć nawet kilkaset jaj. Poza tym pluskwy są po prostu bardzo trudne do wytępienia. To bardzo mobilne owady – potrafią przenieść się wszędzie tam, gdzie będą miały lepsze warunki rozwoju. Podróż przez kilka stref klimatycznych lub czasowych nie jest dla nich żadnym problemem, co w praktyce oznacza, że pasożyty, które mamy w domu, mogły z nami przylecieć z wakacji w Tajlandii, Australii czy Brazylii. Albo mogły przejść kanałem wentylacyjnym od sąsiada, który od dawna cierpi na plagę tych insektów.

Dlatego jeżeli poszukujecie firmy, która wykona dla Was kompleksową dezynfekcję, rzecz jasna z zachowaniem wszelkich standardów BHP oraz ze stuprocentową dyskrecją, warto zwrócić się po pomoc do PSG Polska. Nie tylko pozbędziecie się pluskiew ze swojego domu lub mieszkania, lecz także otrzymacie rozbudowane instrukcje dotyczące przeciwdziałania pojawieniu się tych pasożytów w przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *