Jak czyścić meble z naturalnego drewna?

Meble z naturalnego drewna to świetne rozwiązanie zarówno do salonu, jak i sypialni czy kuchni. Takie szafy, komody i regały wyróżniają się trwałością, dzięki czemu są inwestycją na lata. Oprócz tego są też eleganckie i ponadczasowe. Jednak aby cieszyć się ich wyglądem i funkcjonalnością, trzeba o nie odpowiednio dbać. Czym i w jaki sposób należy czyścić meble z naturalnego drewna?

Czym najlepiej czyścić meble z naturalnego drewna?

Utrzymanie drewnianych mebli w dobrej kondycji nie jest trudne. Trzeba jednak pamiętać o tym, że aby prezentowały się estetycznie i przetrwały przez wiele lat, należy o nie dbać. Jeśli chodzi o czyszczenie komód czy stołów bukowych, to przydadzą się przede wszystkim:

  • delikatne ściereczki albo gąbki,
  • specjalistyczne detergenty, na przykład zawierające oleje i woski,
  • szczotka antystatyczna.

Warto również znać kilka podstawowych zasad, które pomogą utrzymać meble z naturalnego drewna w dobrej kondycji. Chodzi głównie o usuwanie zabrudzeń na bieżąco i regularnym przecieraniu kurzów. Ponadto szafy czy komody bukowe nie powinny być narażane na kontakt z wodą – ewentualne plamy powinno się ścierać jak najszybciej. Poza tym nie można ustawiać mebli blisko źródeł ciepła, a w przypadku blatów kuchennych – stosować podkładki przed ustawieniem na nich gorących naczyń.

Z jakich etapów powinno się składać czyszczenie drewnianych mebli?

Podczas pielęgnacji drewnianych mebli trzeba zadbać nie tylko o regularność, ale również pamiętać o odpowiedniej kolejności przeprowadzanych prac. O to, jak to zrobić, zapytaliśmy naszego rozmówcę, czyli doradcę ze sklepu z nowoczesnymi stołami JNP Meble Nowak, który wyjaśnił:

– Czyszczenie mebli z naturalnego drewna powinno się odbywać z zachowaniem kilku zasad. Prace należy rozpocząć dokładnego usunięcia kurzu z ich powierzchni. W tym celu najlepiej użyć miękkiej ściereczki albo szczotki antystatycznej. Kolejnym krokiem jest przetarcie szaf i witryn wilgotnym czyścikiem. Trzeba jednak pamiętać, że drewno nie lubi wody, dlatego czyścik powinien być uprzednio dobrze wyciśnięty z jej nadmiaru. Na tym etapie można zastosować specjalistyczne środki dedykowane do czyszczenia drewna. Preparat musi być nakładany zgodnie z kierunkiem usłojenia. Na koniec wystarczy usunąć jego pozostałości przy pomocy suchej ściereczki.

Po zakończonych pracach pielęgnacyjnych opisanych przez naszego rozmówcę można jeszcze zastosować środek dedykowany do konserwacji drewna. Wówczas szafa czy blat kuchenny będą zabezpieczone przed osadzaniem się kurzu i innych zabrudzeń oraz powstawaniem uszkodzeń, na przykład rys.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *