Garść informacji o klasach wzmacniaczy mocy

Świat technologii obecnie przeżywa prawdziwy rozkwit. Co jakiś czas można zaobserwować, że na rynku pojawił się nowy sprzęt, który nie tylko zapewnia wspaniałą rozrywkę, ale także ułatwia życie. Takie mamy teraz czasy i każdy przyzwyczaił się do takiego stanu rzeczy. Szczególną kategorię stanowi sprzęt audio, a dokładniej wzmacniacze mocy. Dzieli się je na różne klasy. Sprawdź, czym się charakteryzują.

Czym jest klasa wzmacniacza mocy?

Na jakość dźwięku wpływa wiele czynników. Przykładem są podstawki głośnikowe, czyli niezbędny element instalacji nagłaśniającej. Pozwalają one na umieszczenie głośników na pewnej wysokości, dzięki temu gwarantują cudowny efekt. Potrzebny jest też dobrej jakości przewód do subwoofera, jednak najważniejsza jest klasa wzmacniacza mocy. Jest to pewien system wykorzystujący elementy wzmacniające, czyli lampy lub tranzystory. Natomiast zgodnie z fachową terminologią informuje ona o tym, jaka części sygnału mająca kształt sinusoidy przewodzi pojedynczy element wzmacniający.

Co warto wiedzieć na temat poszczególnych klas?

Wzmacniacze domowe należące do klasy A mają ustawione lampy i tranzystory tak, aby przewodziły pełny okres sinusoidy. Taki układ wyróżnia się niską sprawnością, co przekłada się na wysokie rachunki za zużycie energii elektrycznej. Natomiast sprzęt audio z klasy B przewodzi dokładnie połowę okresu sinusoidy. Co więcej, w sytuacji braku sygnału, nie przewodzą energii w ogóle. W rezultacie całość mniej się nagrzewa. Zaletą jest też duża sprawność, która kształtuje się na poziomie niemal osiemdziesięciu procent. Wadą z kolei jest wysoki poziom tak zwanych zniekształceń skośnych.

Informacje o klasie mocy C, AB oraz D

Kolejna klasa czyli C jest podobna do poprzedniej, czyli B. Dlatego w materiałach dotyczących sprzętu audio niewiele się o niej mówi. Ponadto, w tym przypadku zniekształcenia skośne są dosłownie ogromne. Klasa AB to najczęściej spotykana alternatywa. Jest to skuteczna metoda na połączenie wysokiej mocy wyjściowej z niskimi zniekształceniami, a także normalnym zużyciem prądu. Ciekawym rozwiązaniem jest też klasa D, która wyróżnia się sprawnością w granicach dziewięćdziesięciu procent. Dlatego takie konstrukcje są bardzo energooszczędne. Nie wytwarzają one też ciepła oraz mają bardzo małe rozmiary.

Co warto wiedzieć na temat klasy G i H?

Najważniejszym celem w przypadku klasy G jest zapewnienie jak najlepszej jakości dźwięku. Ogólnie rzecz ujmując mamy tutaj do czynienia z klasą AB, ale o co najmniej dwóch napięciach zasilających. Natomiast zasada działania wzmacniaczy z grupy H jest podobna do tych, które wykorzystują poprzednią klasę, czyli G. Podstawową zaletą jest tutaj mniejsze zniekształcenia związane z brakiem artefaktów w związku z przełączaniem się z jednego na drugi zasilacz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *