Garaże blaszane – pomieszczenia o szerokim zastosowaniu

Budowa garażu blaszanego w świetle przepisów prawa

Garaże blaszane są dość często praktykowanym rozwiązaniem przez właścicieli małych pojazdów. Taki garaż jest też wygodny i praktyczny dla działkowców, którzy traktują go jako lokum na sprzęt ogrodniczy. Blaszane pomieszczenie może pełnić funkcję garażu i można je wykorzystywać do innych celów.

Planując usytuowanie garażu, musimy zdecydować, czy chcemy posiadać garaż blaszany na krótki czy długi okres czasu. Jeżeli myślimy o garażu tymczasowym, do 180 dni, nie potrzebujemy na to żadnego pozwolenia. Mamy prawo na okres pół roku postawić sobie garaż. Wystarczy zrobić zgłoszenie do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego. Przez pół roku blaszak będzie traktowany jako obiekt budowlany. Jednak po upływie tego okresu, gdy nadal zależy nam na posiadaniu garażu, trzeba wnioskować o pozwolenie na budowę. Kwestia została uregulowana w rozdziale 4 Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane.

Zgodnie z tym prawem garaż, posiadający powierzchnię do 35 m2 nie wymaga pozwolenia na budowę. Wystarczy zrobić zgłoszenie do powiatowego inspektoratu nadzoru budowlanego o zamiarze rozpoczęcia budowy.

Garaż blaszany – pomieszczenie o uniwersalnym przeznaczeniu

Popularny garaż blaszany „blaszak” sprawdzi się nie tylko jako miejsce parkingowe dla naszego samochodu, ale również jako pomieszczenie do celów gospodarczych. Można w nim przechowywać sprzęt ogrodniczy (np. kosiarkę, wąż ogrodowy, sekatory, piłę), środki ochrony roślin i inne przedmioty, których potrzebujemy podczas prac ogrodniczych na działce. Taki garaż blaszany będzie doskonałym miejscem na przechowywanie wszystkich przedmiotów, których nie możemy ulokować w domu, w którym nie ma piwnicy, strychu, magazynu czy innego dodatkowego pomieszczenia. Garaż blaszany zabezpieczy wszystkie przedmioty przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i przed możliwością kradzieży sprzętu przez osoby postronne.

Blaszak często znajduje zastosowanie w przypadku ekip remontowych i budowlanych, które zabezpieczają w nim swój sprzęt do pracy i materiały niezbędne na placu budowy. Garaż blaszany ma wiele zastosowań, z których te trzy wydają się najczęściej spotykane: pomieszczenie na auto, sprzęt ogrodniczy i budowlany. W zależności od potrzeb, można w nim przechowywać inne przedmioty oraz urządzenia.

Rodzaje blach garażowych

Garaż blaszany, jak sama nazwa mówi, wykonany jest z blachy. Wyróżnia się kilka jej rodzajów, zazwyczaj są to blachy – S235 lub S355. Blachy najczęściej są cynkowane, co stanowi skuteczną ochronę przed korozją. Mogą one być także cynkowane ogniowo lub elektrolitycznie, jedno- albo dwustronnie. Blachy cynkowane są malowane na różny kolor. Blachy trapezowe bez cynkowania od razu pokrywa się akrylem. Najtrwalszym materiałem do budowy garażu są blachy cynkowane ogniowo. Są to blachy bardzo wytrzymałe. Przez okres 10 lat nie wymagają konserwacji. Z kolei blachy elektrolityczne mają trwałość ok. 2 lat. Po tym czasie trzeba uzupełnić warstwę cynku. Robi się to za pomocą specjalnego sprayu. Nie zastąpi on jednak cynkowania, które najtrwalej zabezpiecza blachę. Blachy malowane należą do najtańszych na rynku. Wymagają regularnej konserwacji w celu zachowania estetycznego wyglądu.

Warto zainwestować do dobrej jakości blachę do budowy blaszaka, jeżeli zależy nam na jego trwałości i estetycznym wyglądzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *