Fotowoltaika – co to i jak skorzystać z dofinansowań?

Fotowoltaika to rozwiązanie, które pozwala oszczędzić pieniądze, a jednocześnie zadbać o środowisko. Warto się nią zainteresować, tym bardziej że dostępnych jest wiele dofinansowań sprawiających, że ta inwestycja opłaca się jeszcze bardziej.

Fotowoltaika jest nie tylko ekonomicznym i ekologicznym rozwiązaniem, ale także stabilną inwestycją gwarantującą masę korzyści — od oszczędności, poprzez dbałość o środowisko, a skończywszy na niezależności od podwyżek cen za prąd. Gdy tylko zainteresujesz się fotowoltaiką, od razu znajdziesz informacje o dofinansowaniu. Dzięki temu nawet, jeśli nie dysponujesz dużymi środkami na tę inwestycję, nie musisz z niej rezygnować. Dofinansowanie fotowoltaiki jest dostępne za pośrednictwem ogólnopolskich programów: Mój Prąd, Czyste Powietrze, Energia Plus, AgroEnergia, Stop Smog, a także ulg podatkowych: termomodernizacyjnej oraz dla rolników. Dowiedz się więcej!

Rozliczenia z energetyką

Jak wygląda rozliczenie w przypadku fotowoltaiki? Prosument to osoba, która wytwarza energię elektryczną za pomocą należących do niego instalacji odnawialnych. Do 1 kwietnia 2022r. w przypadku rozliczania się z zakładem energetycznym nadwyżka prądu, która trafia do sieci, nie wraca w całości. Zamiast tego pobierana jest określona prowizja, która została dostosowana do mocy instalacji.

  • w przypadku instalacji o mocy do 10kWp zakład energetyczny pobiera 20%,
  • w przypadku instalacji o mocy większej niż 10 kWP jest to 30%.

80% lub 70% (w zależności od mocy instalacji) nadwyżki można odebrać później w ciągu roku.

Dlaczego warto?

Fotowoltaika to świetne rozwiązanie, jeśli chcesz zaoszczędzić na rachunkach za prąd, wybrać praktycznie bezobsługową instalację, oraz zadbać o ochronę środowiska. Fotowoltaika w procesie produkcji energii elektrycznej z promieniowania słonecznego nie emituje szkodliwych substancji. To bez emisyjny sposób produkcji energii, który przy okazji nie generuje także hałasu – urządzenie to jest bardzo ciche (natężenie hałasu porównuje się do ludzkiego szeptu). Do tego dostępnych jest wiele rodzajów dofinansowań dla fotowoltaiki, dzięki czemu ta inwestycja zacznie zwracać się jeszcze szybciej.

Dofinansowania fotowoltaiki

Firma https://www.polenergia-pv.pl/ wspiera także w uzyskaniu dofinansowania montażu paneli fotowoltaicznych, dzięki czemu cała inwestycja będzie bardziej opłacalna.

Programy, które oferują dofinansowane do fotowoltaiki:

  • Mój Prąd — program, w którym prosumenci mogą liczyć na zwrot 3 000 zł. Kwota dofinansowania pochodzi ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Więcej informacji o dotacji: https://www.polenergia-pv.pl/moj-prad
  • Czyste Powietrze — program, którego celem jest poprawa jakości powietrza i wsparcie efektywności energetycznej w budynkach jednorodzinnych. Warunkiem koniecznym do skorzystania z programu jest posiadanie pompy ciepła – instalacja PV to dodatek, który zwiększy wysokość dotacji.
  • Ulga termomodernizacyjna — przysługuje osobom, które są właścicielami, a także współwłaścicielami jednorodzinnego budynku mieszkalnego, w którym dokonano modernizacji. Odliczenie za wydatki następuje w zeznaniu za rok, w którym pojawiły się koszty związane z instalacją paneli fotowoltaicznych. Więcej informacji o uldze znajdziesz tutaj: https://www.polenergia-pv.pl/ulga-termomodernizacyjna-na-fotowolatike
  • Energia Plus — to program dla przedsiębiorców: https://www.polenergia-pv.pl/fotowoltaika-dla-firm, dzięki któremu mogą otrzymać pożyczkę pokrywającą do 85% kosztów kwalifikowanych lub dotację pokrywającą 50% kosztów kwalifikowanych. Wsparcie to obejmuje fotowoltaikę, energię wiatrową, czy inne technologie, które zostały wymienione w warunkach programu.
  • Agro Energia — powstała także specjalna dotacja dla rolników: https://www.polenergia-pv.pl/fotowoltaika-dla-rolnika, którzy posiadają grunty rolne o powierzchni 1-300 ha. Wsparcie finansowe obejmuje zarówno dofinansowanie, jak i pożyczkę finansującą zakup instalacji fotowoltaicznej o mocy 10-50 kW.
  • Ulga inwestycyjna — rolnicy mogą także skorzystać z ulgi inwestycyjnej i od podatku odliczyć 25% udokumentowanych i poniesionych kosztów. Co istotne, takie odliczenie od podatku uniemożliwia korzystanie z innych ulg i dofinansowań.
  • Stop Smog — program Stop Smog powstał z myślą o najbardziej zanieczyszczonych obszarach w Polsce. Jest on skierowany dla gospodarstw domowych: https://www.polenergia-pv.pl/fotowoltaika-dla-domu, gdzie ogrzewanie jest dużym kosztem dla mieszkańców.

Istnieje wiele możliwości uzyskania dofinansowania i ulg związanych z fotowoltaiką. Dlatego, jeśli myślisz o instalacji paneli fotowoltaicznych, to wybierz taką firmę, która pomoże Ci w uzyskaniu jak najniższych kosztów inwestycji, dzięki temu zaoszczędzisz jeszcze więcej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *