Dach drewniany – dlaczego warto?

Dach jest najważniejszą częścią budynku – niezależnie od jego przeznaczenia, pokrywa go na całej powierzchni. Jego podstawowym zadaniem jest ochrona wnętrza przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi – takimi jak opady i zimno. Pomimo innowacyjnych rozwiązań i nowoczesnych technologii stosowanych w konstrukcji dachu, to drewno jest nadal najczęściej stosowaną więźbą dachu stromego. Wyjaśniamy, dlaczego warto inwestować w dach drewniany i jakie znaczenie odgrywają prefabrykaty dachowe.

Drewniana więźba dachowa

Dach drewniany pozwala na swobodę w tworzeniu projektu budynku – drewniana więźba dachowa może przyjąć dowolny, nadany jej kształt lub formę. Możliwości dachu drewnianego pozwalają na stworzenie stabilnej konstrukcji dachu dwuspadowego, dachu czterospadowego oraz wielospadowego. Elastyczność drewnianej więźby dachowej pozwala na łatwe łączenie z innymi elementami konstrukcji, co pozwala na dowolne przesuwanie ścianek działowych bez naruszenia konstrukcji budynku. W drewnianych elementach użytych do postawienia konstrukcji dachu należy unikać zepsutych sęków, które wpływają na wytrzymałość drewna. Belki nie powinny być popękane. Dach drewniany gwarantuje trwałość oraz wytrzymałość konstrukcji. Warto podkreślić, że drewniane wiązary dachowe pozwalają na skrócenie czasu montażu, co obniża całościowe koszty budowy.

Ekologiczny dach drewniany

Jedynym odnawialnym materiałem budowlanym jest drewno. Dach drewniany zużywa mniej energii niezbędnej do jego przetworzenia, niż dachy wykonane z innych materiałów. Dzięki łatwości w przenoszeniu, drewniane dachy można montować bez konieczności używania maszyn, produkujących dwutlenek węgla. Same prace dotyczące stawiania drewnianej więźby dachowej na budynku są czystsze i powodują mniej zanieczyszczeń. Drewno posiada właściwości termiczne, pozwalające na izolowanie i ocieplenie budynków. Dzięki temu, konstrukcja dachu drewnianego zagwarantuje trwałość budynku.

Sprawdzone rozwiązanie: dach prefabrykowany

Wśród dostępnych rozwiązań drewnianych wiązar warto zatrzymać się przy dachach prefabrykowanych, scalanych za pomocą płytek kolczastych. Ich podstawową zaletą jest krótki czas budowy, wykorzystywanie nowoczesnej technologii oraz precyzja wykonania. Taka konstrukcja dachu drewnianego powstaje do konkretnego, spersonalizowanego projektu budynku, zatem odpad materiału jest minimalny. Pozwala to na obniżenie kosztu inwestycji. Dach prefabrykowany pozwala na minimalizację błędów konstrukcyjnych, które mogą się uwypuklić w czasie silnej wichury, kiedy źle połączone elementy konstrukcyjne dachu zostaną zerwane przez wiatr.

O czym należy pamiętać, decydując się na drewniany dach?

Aby drewniany dach był wytrzymały, bezpieczny i stabilny, warto dopilnować, aby na poziomie konstrukcji nie wyniknęły żadne błędy. Na dach oddziaływają obciążenia – nie tylko opady atmosferyczne, ale także jego ciężar własny. Projektując więźbę, trzeba dopilnować, aby konstrukcja byłą w stanie udźwignąć dany ciężar. W dachu drewnianym należy wykazać się szczególną przezornością do oddylatowania więźby od ścian działowych budynku. Ta przestrzeń pozwoli na uginanie się więźby i nie pozwoli na pękanie ścian działowych. Niezależnie od konstrukcji dachu, trzeba pamiętać, by w miejscu spływania wody po połaci dachowej, za kominem wentylacyjnym wykonać deskowanie, które pozwoli na odbój wody – czyli jego swobodne spływanie poza komin. Decydując się na dach drewniany warto pamiętać o orynnowaniu budynku – brak rynien nie jest dobrym rozwiązaniem dla ścian budynku. Jeżeli zależy nam na zachowaniu drewnianego wykończenia budynku, można wybrać rynny z pnia lub desek, które warto jest wyłożyć blachą od środka, chroniącą przed zawilgoceniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *