Czym są pustaki szalunkowe i jakie są zalety ich wykorzystania?

Najlepszym sposobem na ułatwienie sobie etapu tworzenia fundamentów budynku i obniżenie kosztów tej operacji jest użycie pustaków szalunkowych. Kupując je decydujemy się nie tylko na konkretny materiał, ale i związaną z nim technologię. Dzięki jej wykorzystaniu dajemy sobie gwarancję stabilności budynku i właściwego zabezpieczenia go przed wilgocią.

Pustaki szalunkowe – czym właściwie są?

Betonowe bloczki pustaków szalunkowych różnią się od tych wykorzystywanych “na powierzchni” tym, że są puste w środku. W ich wnętrzu ma bowiem znaleźć się wylewka. Ponieważ stanowią one perfekcyjną formę, nie musimy martwić się kwestiami związanymi zazwyczaj z wykonywaniem deskowania. Fundament zostanie wykonany z doskonałą wręcz dokładnością, co będzie miało pozytywny wpływ na jakość całości budynku. Łącząc ze sobą poszczególne elementy szalunku wykonanego z betonowych pustaków, nie musimy używać spoiwa w postaci zaprawy czy innego rodzaju kleju. Istnieją dwa rodzaje zbrojeń – pionowe i poziome. Oba mogą być zastosowane, gdy do przygotowania fundamentów wykorzystujemy pustaki szalunkowe. Warto zauważyć, że występują one w kilku wymiarach. To kolejna zaleta szalunku traconego stworzonego z betonu, ponieważ możemy go zastosować bez względu na założone w projekcie architektonicznym wymiary fundamentów.

Co jeszcze należy do plusów tej technologii?

Zaletą pustaków szalunkowych jest również uniwersalność. Stworzymy za ich pomocą zarówno fundament domu jednorodzinnego, jak i wielopiętrowego biurowca. To obecnie najpewniejsza i najbardziej nowoczesna metoda wykonywania deskowania. Podobnie jak w przypadku zwykłych pustaków, stosujemy technikę “na zakładkę”. Jej celem jest zachowanie jak najlepszej stabilności konstrukcji. Kluczowym momentem całego procesu jest oczywiście wylanie betonu. Im lepiej został wykonany szalunek, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo, że masa nie wypełni szczelnie jej formy. Ogromnym pozytywem obecności pustaków szalunkowych w fundamencie budynku jest zwiększenie odporności na wilgoć i negatywne warunki termiczne. Nie musimy nawet stosować dodatkowej izolacji! Fundament wykańczamy jedynie szpachlą i farbą.

Podsumowanie

Istnieją dodatkowe zastosowania pustaków szalunkowych. Należy do nich konstrukcja ścian nośnych piwnic czy tworzenie słupów oporowych. Warto skorzystać z tego produktu i związanej z nim technologii. Jest ona sprawdzona i lubiana przez fachowców. Mamy nadzieję, że udało nam się jasno przedstawić powody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *