Czym są farmy fotowoltaiczne?

Rosnąca popularność odnawialnych źródeł energii sprawia, że coraz więcej osób chce inwestować w prąd produkowany ze słońca. Osoby, które mają możliwość robić to na dużą skalę, powinny zainteresować się farmami fotowoltaicznymi. Realizacją takich inwestycji zajmuje się m. in. firma Rawicom.

Farmy fotowoltaiczne to duże instalacje o mocy powyżej 50 kWp. Buduje się je na wydzielonym obszarze, na którym znajdują się wyłącznie gruntowe panele słoneczne z inwerterami. Farma fotowoltaiczna produkuje prąd, który następnie trafia do sieci energetycznej. W ten sposób zasila się gminy czy powiaty. Właściciel sprzedaje całą moc wyprodukowaną przez farmę fotowoltaiczną. Jest to istotna różnica w porównaniu z instalacjami domowymi, które stają się nastawione na jak największą autokonsumpcję energii elektrycznej.

Żeby założyć farmę fotowoltaiczną trzeba spełniać kilka warunków. Przeznaczona do tego celu działka musi mieć minimum dwa hektary. Klasa gruntu powinna być niska (IV lub niższa). Teren musi być płaski, żeby swobodnie rozmieścić łańcuchy paneli fotowoltaicznych. Najlepiej, jeśli możliwe jest skierowanie ogniw na południe, co maksymalizuje uzyski. Teren oczywiście nie może być zacieniony. Powinien też mieć dobry dostęp do sieci energetycznej. Należy również zwrócić uwagę, czy dojazd do działki nie jest utrudniony.

Opłacalność farm fotowoltaicznych

Wydajność paneli fotowoltaicznych w Polsce jest w pewnym stopniu uzależniona od regionu. Na południu fotowoltaika wyprodukuje więcej prądu niż w Szczecinie czy Gdańsku. Nie oznacza to jednak, że na północy Polski nie warto inwestować w panele fotowoltaiczne. Konieczny może okazać się jednak montaż większej liczby ogniw, żeby zmaksymalizować uzyski.

Osoby zainteresowane fotowoltaiką często zastanawiają się, w jaki sposób można na niej zarobić. Pierwszą możliwością jest dzierżawa gruntu. Inwestorzy często poszukują ziemi pod farmy fotowoltaiczne, co jest dobrą okazją dla rolników. Opłacalność takiego rozwiązania jest jednak oczywiście zależna od oferty konkretnego inwestora. Można też zostać właścicielem farmy fotowoltaicznej i sprzedawać wyprodukowany przez nią prąd. Inwestorzy biorą udział w aukcjach, podczas których przedstawiają swoją ofertę sprzedaży energii elektrycznej na rynku hurtowym. Po spisaniu kontraktu, prąd można sprzedawać samorządom terytorialnym, operatorom energii oraz prywatnym firmom. Dostępne są również usługi pośredników. Tacy przedsiębiorcy zawierają umowę z inwestorem i dają mu możliwość sprzedaży prądu na Polską Towarową Giełdę Energii lub jej odpowiedniki w innych krajach europejskich. Żeby poznać szczegóły, warto skontaktować się ze specjalistami Rawicom.

Fotowoltaika jest opłacalna z ekonomicznego i ekologicznego punktu widzenia. Energia ze słońca to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy szukają pomysłu na inwestycję, a jednocześnie chcą zadbać o naszą planetę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *