Czym charakteryzują się kotły na pellet?

Kotły na pellet stanowią jedne z najbardziej zaawansowanych kotłów grzewczych wykorzystywanych w ogrzewaniu domów jednorodzinnych i nie tylko. Za ich wysoko sprawną pracę odpowiedzialny jest mikroprocesorowy sterownik, który w precyzyjny sposób dozuje zarówno powietrze doprowadzane do komory spalania, jak i paliwo.

Charakterystyka kotła na pellet

Kotły na pellet są obecnie jedynymi z najbardziej zaawansowanych kotłów oferowanych zarówno dla domów jednorodzinnych, jak i większych budynków, hal, magazynów czy nawet obiektów publicznych. Ich działanie w dużej mierze polega na automatycznej kontroli procesu spalania, głównie poprzez sterowanie ilością tlenu dostarczanego do komory spalania oraz ilością podawanego paliwa, które stanowi ekologiczny pellet. Kontrola tych dwóch wymienionych parametrów pozwala na dokładne sterowanie mocą kotła, co w znaczny sposób ułatwia korzystanie z niego. Dzięki zamontowanej zapalarce istnieje możliwość automatycznego rozpalania paliwa, co sprawia, że kotły na pellet zaraz obok kotłów na gaz ziemny mogą uchodzić za kotły niemal bezobsługowe. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów mają dużą moc. Dzięki swoim kompaktowym gabarytom zajmują stosunkowo niewiele miejsca, co sprawia, że można zainstalować je nawet w niewielkich pomieszczeniach. Kotły wyposażone są w zasobniki paliwa, które w zależności od temperatury zewnętrznej pozwalają nawet na tydzień bezobsługowej pracy. Istnieje również możliwość połączenia zasobnika z pneumatycznym podajnikiem, który umożliwia transport pelletu ze znacznie większego magazynu paliwa do zasobnika, co pozwoli na niemal bezobsługową pracę kotła przez wiele tygodni.

Charakterystyka pelletu

Pellet (zwany również granulatem drzewnym) jest paliwem stałym, przyjaznym dla środowiska naturalnego oraz łatwym w transporcie i magazynowaniu. Charakteryzuje go przede wszystkim niska zawartość wilgoci, popiołów oraz innych substancji szkodliwych dla środowiska. Cechuje go dość wysoka wartość opałowa, która wynosi zazwyczaj 16–19 MJ/kg (jest głównie uzależniona od rodzaju drewna wykorzystanego do produkcji paliwa). Pellet powstaje poprzez sprasowanie pod wysokim ciśnieniem wiór i trocin bez udziału chemicznych substancji klejących. Może być wykorzystywany zarówno w małych kotłach grzewczych, jak i dużych systemach ciepłowniczych wyposażonych w kotły z ruchomym rusztem. Niewielkie rozmiary pozwalają na jego łatwe dozowanie oraz przechowywanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *