Czy lepiej kupić duże mieszkania czy połączyć dwa mniejsze?

Duże rodziny z dziećmi, chcąc mieszkać w bloku muszą zadbać o to, żeby w mieszkaniu mieć wystarczającą ilość miejsca do życia. Obecnie deweloperzy dają dużo możliwości. W zasadzie w każdej inwestycji budowlanej dostępnych jest przynajmniej kilka mieszkań z 4 lub z 5 pokojami, które mają około 100 m2 powierzchni. Często w projektach budynków zostawiana jest też furtka z możliwością połączenia ze sobą dwóch mniejszych mieszkań w celu uzyskania podobnego metrażu. Która z tych opcji jest lepsza?

Jak wygląda standardowa „ścieżka mieszkaniowa” klientów?

Większość osób rozpoczyna swoją przygodę z własnym mieszkaniem od niewielkiej kawalerki lub mieszkania 2-pokojowego. Z czasem gdy powiększa się rodzina konieczna może być jego wymiana na coś większego, tak, aby każdy członek rodziny miał w mieszkaniu swoje własne miejsce i żeby możliwe było też urządzenie pokoju dziecięcego. Ten etap jednak też w pewnym momencie się kończy. Dzieci po kilkunastu latach zaczynają dorastać i w końcu wyprowadzają się z mieszkania, a rodzice pozostają w dużym lub w bardzo dużym mieszkaniu sami. Niektóre osoby nie mają z tym żadnego problemu i szybko znajdują sposób na to, żeby w pełni wykorzystać nowe możliwości, ale dla niektórych to zaczyna być problem i po pewnym czasie decydują się na sprzedaż mieszkania i kupienie czegoś mniejszego.

Ta druga sytuacja jest pierwszym argumentem, który może przemawiać za tym, żeby szukając nowe mieszkanie do kupienia, zamiast jednego, bardzo dużego, kupić dwa mniejsze i je ze sobą połączyć. Jeżeli bowiem udało się je wcześniej połączyć, teraz będzie je też dużo łatwiej rozdzielić i sprzedać osobno. 2 małe mieszkania może być dużo łatwiej sprzedać niż 1 duże.

Jakie są zalety kupna dwóch mniejszych mieszkań i połączenia ich w jedno duże?

Na ten temat odpowiedział nam nasz rozmówca, doradca klientów z firmy deweloperskiej Eko-Bud, która obecnie jest w trakcie realizacji inwestycji Osiedle Pszczelin w Brwinowie pod Warszawą:

Mając potrzebę kupienia bardzo dużego mieszkania warto wiedzieć, że w większość nowych osiedli mieszkaniowych są tylko pojedyncze duże mieszkania. Często jednak same budynki są projektowane w taki sposób, żeby później w razie potrzeby, była możliwość łatwego połączenia ze sobą dwóch małych mieszkań. Dzięki temu klienci otrzymują możliwość w zasadzie dowolnego wybrania lokalizacji mieszkania. Mogą dzięki temu zdecydować o tym, na którym piętrze chcą mieszkać, w której klatce i w którą stronę chcą mieć zwrócone okna.

Po połączeniu dwóch mniejszych mieszkań otrzymuje się dużo możliwości wykończeniowych. W każdym z dwóch połączonych mieszkań będą się znajdowały np. oddzielne piony kanalizacyjne i oddzielna wentylacja. To sprawi, że odbierając połączone mieszkanie ma się dużo więcej możliwości wykończeniowych i to bez potrzeby przeprowadzania skomplikowanych prac remontowych. Będzie to także wygodne po latach przy ewentualnym ponownym ich rozdzieleniu.

Dwa połączone mieszkania szansą na większy zarobek w przyszłości

A czy połączenie dwóch małych mieszkań naprawdę pozwoli na późniejsze zwiększenie swojego zysku przy ich sprzedaży? Zdecydowanie tak. Sprzedając dwa mniejsze mieszkania na pewno będzie nam później znacznie łatwiej znaleźć na nie klientów. Małe mieszkania są bowiem wybierane znacznie częściej i przez większa ilość osób. Na kupienie małego mieszkania mogą się zdecydować zarówno osoby młode, jak i osoby starsze. Z kolei na duże mieszkanie decydują się zazwyczaj wyłącznie duże rodziny z dziećmi. Za m2 małego mieszkania zawsze można też uzyskać wyższą cenę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *