5 zasad urządzania wnętrz

Świat projektowania wnętrz może być przytłaczający. Przy tak wielu regułach do naśladowania i tylu pomysłów na meble, wystrój i układy… to wystarczy, żeby nie wiedzieć jak urządzić wnętrze.

Jednak istnieje kilka sztuczek, które mogą pomóc w osiągnięciu godnego pozazdroszczenia wnętrza. Oto pięć najbardziej podstawowych zasad i zaleceń. Są łatwe do naśladowania i pomagają w urządzeniu wnętrza niczym profesjonalista.

Forma i funkcja

To słynny architekt Frank Lloyd Wright ukuł frazę „forma i funkcja to jedno”. Oznacza to, że rzeczy powinny wyglądać dobrze, ale powinny być również praktyczne. Zanim zaplanujesz projekt swojego wnętrza, pamiętaj o tych dwóch rzeczach.

Zaczynając od mebli. Możesz zakochać się w stylu sofy, ale czy jest ona wygodna? I na pewno to biurko jest praktyczne, ale czy nie jest już przestarzałe? Nie ma sensu rujnować całego wyglądu wnętrza dla mebla, który nie jest do końca trafiony. To samo dotyczy ozdoby, którą kupiłeś z kaprysu, tylko po to, by odkryć, że nigdy się nie przyda. Zanim więc kupisz cokolwiek, zawsze zapytaj siebie, czy ma świetną formę i czy jest funkcjonalny.

Mierz dokładnie

Kiedy już określisz cel pokoju, nadszedł czas na zaplanowanie. Gotowe są kluczowe meble, więc zanim zaczniesz rozstawiać meble i obwieszać ściany, zatrzymaj się i pomyśl. Istnieje kilka prostych sztuczek, jeśli chodzi o urządzanie wnętrz, a wszystko i tak sprowadza się do pomiarów.

Prawdopodobnie słyszałeś o zasadzie 2: 3, zwanej inaczej „złotym współczynnikiem”. Idealnie, każdy pokój powinien podążać za tym. Zacznij od podzielenia pokoju na dwie części – większa powinna mierzyć 2: 3 przestrzeni i być obszarem dla dużych mebli, takich jak sofa, łóżko lub stół jadalny. Mniejsza część pomieści części dodatkowe, takie jak miejsce do przechowywania lub dodatkową część wypoczynkową.

Meble powinny również spełniać zasadę 2: 3. Oznacza to, że twój największy mebel – na przykład sofa – powinien mierzyć 2: 3 powierzchni. Stolik kawowy powinien mieć 2: 3 wielkości sofy i tak dalej. Po umieszczeniu większych mebli łatwiej jest wokół nich wykonywać mniejsze, dekoracyjne elementy.

Poznaj swoje kolory

Jeśli chodzi o kolor, należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Po pierwsze, wybierając schemat kolorów. Zacznij od jednego odcienia, który kochasz. Jeśli nie, spójrz na trendy w tegorocznych kolorach w poszukiwaniu inspiracji. Jest wiele do rozważenia i warto pamiętać, że ciemne i ciepłe kolory sprawiają, że pokój jest mniejszy, a jasne odcienie otwierają go.

Kiedy już zdecydujesz, czas użyć koła kolorów. Jest to największe narzędzie używane przez projektantów wnętrz podczas pracy nad kolorami. To narzędzie do sterowania kolorami, które wykonuje całą ciężką pracę, jeśli chodzi o mieszanie i dopasowywanie różnych odcieni.

Zapal to

Oświetlenie ma możliwość zmiany całego wyglądu pomieszczenia. Wiadomo, że ciemność może mieć negatywny wpływ psychologiczny, więc upewnij się, że inwestujesz w dobrze oświetloną przestrzeń.

Oświetlenie powinno być zarówno praktyczne, jak i ładne. Zastanów się, do czego używasz pokoju i jakiego rodzaju oświetlenia potrzebujesz. Na przykład kuchnie powinny być jasne przez cały czas.

Używaj naturalnego światła tam, gdzie możesz, to jest wyższa jakość i znacznie bardziej energooszczędna opcja. Powinieneś także spróbować kreatywności z różnymi rodzajami oświetlenia. Lampy podłogowe doskonale nadają się na mroczne narożniki, a lampy sufitowe są niezbędne przy stołach. Nastrojowe oświetlenie może nie zapewniać tak dużej jasności, ale towarzyszący im blask zdziała cuda.

Nie zapominaj, że sama lampa może również pełnić funkcję bardzo stylowego elementu dekoracyjnego w Twoim domu. Wybierz taką, który będzie skupiać uwagę.

Zachowaj świeżość

Ta ostatnia zasada projektowania wnętrz jest czymś, o czym należy pamiętać na dłuższą metę. Utrzymywanie domu w trendach nie musi oznaczać całkowitej zmiany w każdym sezonie. Zamiast tego skup się na małych zmianach, które pomogą Ci być na bieżąco i kochać przestrzeń, w której się znajdujesz. Pozbądź się zakurzonej starej biblioteczki, zastąp poszewki na poduszki nową zabawną tkaniną lub ożyw wygląd stołu.

Sztuczką jest nie przywiązywanie się do swoich rzeczy. Oczywiście trzymaj się pamiątek lub rzeczy o wartości sentymentalnej. Ale nie bój się wycofywać elementów, które już nie działają. Jak mówi guru porządkowania Marie Kondo, „odrzuć wszystko, co nie wywołuje radości”. Jeśli w Twoim życiu nie ma już miejsca na coś, pozbądź się tego i zrób miejsce na coś lepszego. Czytanie bestselleru Marie Kondo zmieniającego życie „Magia sprzątania” jest doskonałym źródłem inspiracji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *