3 najważniejsze cechy, które wyróżniają ładowarki teleskopowe

Ładowarki teleskopowe stopniowo wypierają inne pojazdy budowlane ze względu na swoje szerokie zastosowanie. Prawie nieograniczony wybór osprzętu pozwala przekształcić te masywne wózki w urządzenia o zupełnie innej specjalizacji. Zobacz wszystkie cechy, które wyróżniają ładowarki teleskopowe spośród rozwiązań alternatywnych!

Ładowarki teleskopowe – wszechstronność zastosowania

Ładowarki teleskopowe to pojazdy przemysłowe przeznaczone do pracy w różnych obszarach. Na tle innych wózków wielozadaniowych wyróżniają się sporymi gabarytami i możliwością zastosowania przeróżnego osprzętu, rozszerzającego bazową funkcjonalność. Głównym polem zastosowania ładowarek teleskopowych jest budownictwo, przemysł, ale także prace komunalne i ziemne. W zależności od rodzaju zainstalowanego osprzętu ładowarki teleskopowe mogą przenosić elementy budowlane, ziemię i materiały sypkie, konstrukcje betonowe i nie tylko. Po doposażeniu pojazdu w platformę ładowarka może korzystać z wysięgnika jako mobilna winda, zazwyczaj o maksymalnej wysokości sięgającej do pierwszego piętra.

Klasyfikacja ładowarek teleskopowych

Pojazdy wykorzystywane w sektorze budowlanym powinny jak najlepiej dostosowywać się do otaczających warunków. Z tego powodu najważniejszym kryterium przy wyborze tego typu maszyn będzie rodzaj zamontowanej głowicy. Pod tym względem wyróżnia się:

  • ładowarki czołowe – posiadają sztywną głowicę, która jest bezpośrednio połączona z kabiną operatora. Ładowarki takie wymagają więcej manewrowania i gorzej nadają się jako platformy transportowe.
  • ładowarki obrotowe – posiadają głowicę obrotową zdolną do wykonywania obrotów horyzontalnych w 360 stopniach.
  • Ładowarki teleskopowe obrotowe nierzadko mają wydłużone ramię, pozwalające na odbiór lub transport ładunków z dużych wysokości.

Wszystkie podnośniki różnią się także szczegółowymi cechami. Przy wyborze należy wziąć pod uwagę maksymalny udźwig i maksymalną długość wysięgnika. Jak wspomnieliśmy, na tym ostatnim polu zdecydowaną przewagę mają ładowarki obrotowe. Konstrukcja nastawiona na stabilne transportowanie towarów na dużych wysokościach z reguły wiąże się z ograniczonym udźwigiem. Z tego powodu w budownictwie często stosuje się klasyczne ładowarki czołowe ze sztywną głowicą. Renomowane pojazdy można porównać na stronie producenta – Magnith – https://www.magnith.pl.

ladowarki teleskopowe

Dodatkowe wyposażenie ładowarek

Ładowarki teleskopowe mogą być wyposażone w różne elementy konstrukcyjne montowane na końcu wysięgnika. Do najpopularniejszych należą widły, chwytaki, łyżki transportowe, a także wspomniane platformy robocze, umożliwiające przeprowadzanie prac na niskich wysokościach (np. przy elewacji budynku). Ładowarka jest niezwykle wszechstronna i może być używana także w rolnictwie po montażu pługu lub kosiarki. W przemyśle drzewnym pojazdy są wyposażone w specjalne szufla do przenoszenia drewna, a w motoryzacyjnym – myjki ciśnieniowe, chwytaki i podnośniki. Wszystko to sprawia, że ładowarki teleskopowe obrotowe i czołowe – są sprzętem o unikatowo wysokiej wszechstronności, a do tego wyjątkowo łatwo jest je dostosować do wykonywania zupełnie innej pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *